Bankaların Kârları Düştü

Bankacılık sektörünün karlılığında gerileme kaydedildi.
04 Eylül 2015 Cuma 08:05


Kredi taleplerindeki artışa karşın, bankaların karı 2015 yılının ilk yarısında geriledi. Türkiye Bankalar Birliği (TBB) raporuna göre, devlet iç borçlanma faizi ile özkaynak karlılığı arasındaki fark azalmaya devam etti.

BANKACILIK SEKTÖRÜNÜN KARLILIĞI GERİLEDİ

Türkiye Bankalar Birliği (TBB)'nin yayınladığı rapora göre, bankaların ortalama özkaynak yeterliliği Haziran 2015 itibariyle yüzde 11,9'a geriledi. Geçen yıl sonu ortalama özkaynak yeterliliği yüzde 12,1 olarak açıklanmıştı. 'Türkiye Bankacılık Sistemi' raporunda yer alan verilere göre devlet iç borçlanma faizi ile özkaynak karlılığı arasındaki fark azalmaya devam etti.

Raporda, yılın ilk yarısındaki kar hacminin dolar bazında yüzde 12 azaldığı belirtilirken, 2014 yılının aynı dönemine oranla Türk Lirası bazında yüzde 11 artış gösterdiği ifade ediliyor. Özkaynakta yaşanan düşmenin temel sebepleri, sorunlu krediler için ayrılan özel karşılıklardaki artışlar ile bankaların gelirlerini sınırlandıran ve maliyetlerini artıran düzenmeler oldu. Sektörün sermaye yeterlilik rasyosu ise yüzde 15,4 olarak açıklandı. Bankacılık sektörünün 2014 yılındaki aynı döneme göre sermaye yeterlilik rasyosunun 1 puan gerilediği kaydedildi.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler