Bankaların Yaptığı Hayat Sigortası Yasal Mı?

Bankalarda yapılan hayat sigortası hakkında bilgiler.
15 Temmuz 2015 Çarşamba 11:51


Bankalar kredi taleplerinde bazı koşulları öne sürer. Bu koşulların bazıları da talep edilen kredi tutarından kesinti anlamına geldiğinden tüketiciler bankaların bu kesintilerin yasal dayanağını da merak eder. Yanıtı en çok merak edilen konular arasında bankaların yaptığı hayat sigortası yasal mı sorusu da yer almaktadır. Çünkü hayat sigortası hemen her banka tarafından kredi verilen müşterilere yapılır ve sigorta ücreti de kredi talep eden kişiden tahsil edilir.

Öncelikle bilinmesi gereken husus, bankaların yaptığı hayat sigortası işleminin yasalar gereği zorunlu olmadığıdır. Kanun kapsamında bankaların kredi verdikleri müşterilerine hayat sigortası yapması gibi bir zorunluluk yok. Aynı şekilde bankadan kredi alan tüketicilerin de hayat sigortası yaptırmaları gibi bir yasal zorunluluk bulunmuyor.
Hayat sigortası tamamen bankaların kendi koşullarıdır. Eğer hayat sigortası yaptırmak istemiyorsanız bunu banka temsilcinize bildirebilirsiniz. Fakat bankalar bu tür itirazlar ile sıklıkla karşılaşıyor. Hayat sigortasını kabul etmeyen müşterilerine de kredi vermeye pek sıcak bakmadıklarını bilmenizi isteriz.

Aslında hayat sigortası tamamen bankaların para kesintisi yapmak için uyguladıkları bir işlem gibi görünse de tüketicilerin lehine bir işlem olduğu bilinmelidir. Çünkü banka kredisi kullanan kişinin vefat etmesi durumunda kalan borç miktarı kişinin yasal varislerinden temin edilmektedir. Fakat hayat sigortası yapılması durumunda kalan borç miktarı sigortadan temin edildiği için vefat eden kişinin borcu kapanır. Bu nedenle bankaların hayat sigortası koşuluna itiraz etmeden önce bir kez daha düşünmenizi öneririz. 

Kategori:

Diğer Haberler