Batık Kredilerde Kamu Bankalarının Önü Açılıyor

Kamu bankaları da batık kredilerin satılması avantajından yararlanabilecek.
29 Agustos 2015 Cumartesi 13:59


Yönetmelik gereği sadece özel bankaların yararlanabildiği batık kredilerin satışı uygulamasından artık kamu bankaları da yararlanabilecek.

ÖZEL BANKALAR YAKLAŞIK 20 MİLYAR SATTI

Özel bankalar, batık kredilerin satışını yapabilerek takipteki kredilerin rasyolarını düşürme avantajına sahipken kamu bankaları bu imkandan yararlanamıyordu. Özel bankalar 2008 yılından beri 20 milyar lira civarında takipteki krediyi, varlık yönetim şirketlerine satarak 2.9 milyar lira gelir elde etti. Durumun haksız rekabet olduğunu savunan kamu bankaları aynı imkanlardan yararlanabilmek için harekete geçti. Sabah'ta yer alan habere göre, Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank'ın ortak olarak kurması planlanan varlık yönetim şirketi ile batık kredilerin tahsilinde yasal olarak sorun yaşanmaması için yöntem değişikliğine gidilecek.

Habere göre, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından yeni bir varlık şirketi kurulması yada kamu bankalarının takipteki kredileri alabilmesi için var olan şirketlerden birinin üzerinden işlem yapılması gündemde. TMSF, faaliyette olan RCT Varlık Yönetim Şirketi'nde yüzde 100 hisse sahibidir. Varlık Yönetim Şirketleri (VYŞ), Varlık Yönetim Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Esasları Hakkında Yönetmelik uyarınca 1 Ekim 2002 tarihinde 24893 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak kurulmuştu. BDDK tarafından denetlenen şirketlerin 12 tanesi günümüzde faaliyet göstermektedir.

Diğer Haberler