Bayram Mesainiz Varsa Dikkat!

21-22-23 Eylül tarihlerinde mesai saatleri konusundaki kafa karışıklığını gidermek için Prof. Dr. Cem Kılıç açıklama yaptı.
17 Eylül 2015 Perşembe 12:01


Milliyet gazetesi yazarı olan ve aynı zamanda sosyal güvenlik uzmanı olan Prof. Cem Kılıç, gazetedeki köşesinde kendisine sorulmuş olan 21-22-23 Eylül tarihlerinde çalışmakla ilgili bir soru üzerine idari izin ve resmi tatiller arasındaki ayrım üzerinden yaptığı açıklama ile bu konudaki kafa karışıklığını giderdi. Prof. Kılıç yazısında, “Başbakanlık, Kurban Bayramı’ndan önceki 21-22-23 Eylül tarihlerini kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar için idari tatil ilan etti. İş Kanunu’nun 47. maddesinde kanunlarda ulusal bayram ve genel tatil günü olarak kabul edilen günlerde, işçilerin çalışmaksızın o günlerin ücretlerine hak kazanacakları, çalışırlarsa çalışmadan hak kazanacakları ücrete ek olarak çalıştıkları günün ücretinin ödeneceği ifade edilmiştir. Kanunun açık ifadesi karşısında kanunlarla resmi tatil olarak kabul edilmeyen idarenin kendi kararına dayanarak verdiği bu tür tatil günleri aynı kapsamda değerlendirilmemektedir. Bu nedenle Kurban Bayramı’ndan önceki 21 ve 22 Eylül ile 23 Eylül öğleye kadar olan sürede çalışılması halinde ek ücret hakkı olmayacaktır. Özel sektör işverenlerinin inisiyatif kullanarak o günleri kendi çalışanları açısından da izin günü sayma ihtimalleri bulunup, böyle bir uygulamaya gitmeleri halinde ise çalışanların ücretlerinden herhangi bir kesinti yapamayacaklardır.  

Bununla birlikte 23 Eylül öğleden sonradan başlamak üzere işçilerin Kurban Bayramı süresince çalıştırılmaları halinde o günlerin ücretlerine ek olarak çalıştıkları sürenin normal ücretini de alma yani iki günlük ücret alma hakkı doğuyor. Çalışana aylık olarak sabit bir ücret ödeniyorsa, ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalıştırılması halinde günlük ücreti ayrıca hesaplanıp bu aylık ücretine eklenmesi gerekmektedir." ifadelerini kullandı.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler