BBDK tüketici şikayetleri sonrasında bankalara ceza yağdırdı!

Bireysel ve kurumsal tüketicilerin şikayetlerini değerlendiren BBDK, bankalara toplam da 102,1 milyon TL ceza uyguladı.
30 Mayıs 2020 Cumartesi

Geçtiğimiz günlerde bireysel ve ticari müşteriler tarafından yapılan şikayetleri dikkate alan BBDK, bankalara 19 milyon 650 bin TL ceza kesmişti. Özellikle pandemi sürecinde çok daha hassas bir şekilde şikayetleri değerlendiren BBDK, 29 Mayıs'ta yaptığı açıklamada bankalara toplamda 102,1 milyon TL ceza kestiğini duyurdu.

Pandemi sürecinde gerek hükümet cephesinden gerekse BBDK tarafından bankalara birçok mevzuata ilişkin uyarılarda bulunulmuştu. Hatta pandemi sürecine özel olarak mevzuatlarda değişikliklere gidildi ve tüketiciler için birçok işlem kolaylığı sağlandı. Ne yazık ki bazı bankaların mevzuata aykırı işlem yapmaları, tüketiciler tarafından büyük bir tepkiye neden oldu. Bireysel ve ticari müşterilerinin şikayetlerini büyük bir hassasiyetle inceleyen BBDK, 18 bankaya 102,1 milyon TL ceza kesti.

BDDK yaptığı açıklamada, pandemi süreci özelinde ve sonrasındaki süreçte müşteri şikayetlerini tek tek inceleyeceklerini, mevzuata aykırı işlem yapan bankaların cezalarının çok daha ağır olacağını belirtti. 15 Mayıs'ta 19 milyon 650 TL'lik ceza kestiğini duyuran BBDK, 29 Mayıs'ta 102,1 milyon TL'lik ceza ile kesilen cezaların giderek daha maliyetli olacağının mesajını vermiş oldu.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler