BDDK'dan 13 bankaya ceza

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, kredilerin amacına uygun kullanılmasını denetleme mekanizmasını oluşturmayan 13 bankaya 50'şer bin TL ceza kesti.
28 Aralık 2021 Salı

BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu), kredilerin ihtiyaç sahibi bireysel müşteriler ile tüzel kişilere aktarımı konusunda yakın zamanda bankalara bir bildirimde bulunmuştu. Kredi kullanılan müşterilerinin ihtiyacı dışında kripto para alışverişi yaptığı ile ilgili söylentiler tartışma çıkarmıştı. Bir araştırma yapan BDDK’nın ilgili organları, BDDK’ya denetleme raporunu sundu.
 
BDDK, bazı bankaların kredilerin ihtiyaç dışında kullanılmaması talimatı konusunda çeşitli kontrol mekanizması kurduklarını fakat bazı iç denetim mekanizmalarının zamanında oluşturulamadığını ortaya çıkardı. Bu nedenle de BDDK 13 bankaya, zamanında önlem almamaları gerekçesiyle 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 148’inci maddesine göre, alt sınırdan olmak üzere, 50 bin TL ceza verdi. Cezanın sebebinin, kredilerin kripto para ya da dövize yatırılmış olması değil, zamanında iç kontrol mekanizmasının kurulmamış olması olduğu belirtildi.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler