BDDK bankalara toplamda 204 milyon TL'lik ceza kesti

BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu), tüketici şikayetlerini değerlendirerek, 7 bankaya toplamda 204 milyon TL'lik ceza uygulandığını duyurdu.
10 Temmuz 2020 Cuma

BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) tarafından yapılan açıklamada, bireysel ve tüketici şikayetlerinin dikkate alınarak, haklarında işlem başlatılan 7 bankaya toplamda 204 milyon TL'lik ceza kesildiği belirtildi.

BDDK, kendilerine yapılan şikayetlerin değerlendirildiğini ve şikayetler doğrultusunda ekipler tarafından bankaların denetime tabi tutulduğunu belirtti. Yapılan incelemelerde ise bankaların mevzuata aykırı işlem yaptıklarını ve bu nedenle gerekli cezai işlemlerin başlatıldığını belirten BDDK, bu kapsamda ise 7 ayrı bankaya 204 milyon TL'lik ceza uygulandığını duyurdu. Cezaların ilerleyen süreçlerde usülsüzlüklerin devam etmesi durumunda daha ağır olacağını belirten BDDK, bireysel veya ticari fark etmeksizin her türlü tüketici şikayetini de dikkate alacaklarını belirtti.

BDDK, bankaların özellikle pandemi sürecinde yeni mevzuatlara uymaları ve bu konuda çerçevesinde de tüketicilere daha dikkatli işlem yapmaları gerektiğini belirtti. Pandemi sürecinde de denetleme işlemlerinin şikayetlere dayalı olmadığını ve mümkün olduğunca tüm banka işlemlerini denetlediklerini ifade etti.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler