BDDK'dan Önemli Açıklama

BDDK'dan bazı basın organında çıkan iddialara yanıt geldi.
04 Eylül 2015 Cuma 06:57


Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yapılan yazılı açıklama ile herhangi bir bankaya/banka grubuna değişik bir yaklaşım gösterilmediği belirtildi.

TAMAMI İÇİN ASGARİ SERMEYE YETERLİLİĞİ ORANI YÜZDE

8 Medya organlarının birinde yer alan '' Bilhassa sermaye yeterliliği hakkında kamu bankalarına Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun fazlaca toleranslı davrandığı görüşünün yargıç olduğunu söyleyebilirim'' ifadesi BDDK tarafından kabul edilmedi. Kurumun yaptığı yazılı açıklama ile bu ifadenin gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

Bankacılık Kanunu'nda yer alan düzenlemelere göre, Türkiye'de faaliyetini sürdüren bütün bankalar için asgari sermaye yeterliliği oranının yüzde 8 olarak uygulandığını vurgulayarak, 03.09.2015 tarihinde bir basın yayın organında yer alan iddialara şu şekilde yanıt verdi:
''Bankacılık Yasası'nın, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kuruluna vermiş olduğu yetkiye istinaden ihtiyatlılık ilkesi gereği, mevzubahis asgari legal oran yüzde 12 olarak tespit edilmiş olan hedef rasyo uygulaması kapsamında her bir banka için eşit biçimde uygulanmakta olup, kamu yada özel herhangi bir banka veya banka grubuna farklı bir yaklaşım söz konusu değildir.

Bahse konu rasyonun mevzuat çerçevesinde doğru hesaplanmasıyla ilgili yürütülen yerinden denetim veya gözetim faaliyetleri çerçevesinde de herhangi bir ayrım gözetilmemektedir.''

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler