BDDK kredi kartı konusunda limit arttırımına gitti

BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu), gelir beyanı olmayan müşteriler için kredi kartı limitini 1300 TL'den, 2000 TL'ye çıkardı.
10 Temmuz 2020 Cuma 15:06


BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu), pandemi süreci nedeniyle birtakım değişikliklere gitmeye devam etti. BDDK'nın almış olduğu yeni kararla birlikte artık gelir beyanında bulunamayan tüketicilere verilen kredi kartı limitinin 1300 TL'den, 2000 TL'ye çıkarıldığı belirtildi. BDDK, kredi kartlarına ilişkin almış olduğu yeni kararlarda ise kredi kartı borcunu üç ay süreyle ödeyemeyen kişilere ilişkin de müjdeli bir haber verdi.

Normal şartlarda 3 ay borcu ödenmeyen kredi kartlarının kapatılması durumu söz konusuydu. Yeni kararlarla birlikte artık üç ay boyunca kredi kartı borcunu ödeyemeyen kişilerin kredi kartları kapanmayacak. Haliyle bu durum karşısında tüketiciler, 3 ay kredi kartı borçlarını ödememeleri durumunda kartın kapanması, kara liste vb. durumlara karşı biraz daha esnek davranabilecek. Ayrıca BDDK almış olduğu yeni kararla birlikte nakit avans kullanımına ilişkin de bir müjde daha duyurdu.
Normal şartlarda kredi kartı borcunun asgari tutarını ödeyemeyen kişilerin kredi kartları nakit avans kullanımın kapatılıyordu. BDDK'nın yeni kararı sayesinde bu durum bankanın insiyatifinde olacak. Banka inisiyatif kullanarak, kredi kartı borcunu ödeyemeyen kişilerin nakit avans kullanımını iptal etme durumunu uzatabilecek. BDDK, bu kararın tüm bankalar için geçerli olmadığını ve sadece bankaların inisiyatifine kaldığını duyurdu.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler