BDDK pandemi nedeniyle sağladığı destekleri uzatma kararı aldı

BDDK, pandemide hem tüketicilere hem de bankalara yardımcı olabilmek adına getirmiş olduğu tedbir kararlarının uzatıldığını açıkladı.
09 Aralık 2020 Çarşamba

08 Aralık 2020 tarihi itibariyle BDDK'dan yapılan açıklamaya göre bankacılık sektöründe uygulanan pandem tedbirlerinin büyük bir çoğunluğu uzatıldı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından açıklanan karar neticesinde koronavirüs nedeniyle getirilen finansman tedbir kararları, yeni yıl ile birlikte bitmeyip, geçerliliğini sürdürecek.

Özellikle Nisan-Mayıs aylarında birbiri ardına getirilen tedbirlerin son geçerlilik tarihi 31 Aralık 2020 idi ve yeni yıla girilmesiyle birlikte tedbirlerin tamamı uygulmadan kalkacaktı. Bankalarda tedbirlerin uzatılıp uzatılmayacağına dair büyük bir beklenti söz konusuyken, 9 Aralık 2020 tarihiyle birlikte tedbirler hakkında açıklama geldi. Açıklanan bu uzatma kararıyla birlikte gecikmeler 31 Haziran 2021 tarihine kadar devam edecek ve bu tarihe kadar kredi ödemelerinde yaşanan gecikmelere birtakım esneklikler sağlanacak. Normal şartlarda gecikmeye giren kredi ödemeleri için bekleme süresi 90 gün iken, bu krediler takipli hesap statüsüne giriyorlardı. Artık alınan yeni kararla birlikte 180 günlük süre tanındı ve 180 gün şartının ise 31 Haziran 2021 tarihine kadar uzatılması kararlaştırıldı.

Getirilen yeni tedbirlerle birlikte bankalar, kredi kartı ödemelerinde ekstra atlama sağlayabiliyordu ve ekstrenin atlatılması adına asgari ödeme tutarını ödeme zorunluluğu yoktu. Bu karar da tedbirlerin uzatılmasıyla birlikte 31 Haziran 2021 tarihine kadar ertlenmiş oldu. Yapılan düzenlemelerin sadece ihtiyaç kredileri için değil aynı zamanda konut ve taşıt kredileri için de geçerli olduğu bilinirken, geçtiğimiz yıl getirilen finansal tedbirlerin tümüyle 31 Haziran 2021 tarihine kadar uzatılması yönünde karar alındı.

Kategori:
Etiket:
>

Diğer Haberler