BDDK Tüketici Şikayetlerini Dikkate Aldı Bankalara Ceza Yağdırdı

Pandemi sürecinde tüketicilere yardımcı olmayan bankalar BDDK'ya şikayet edildi. BDDK ise bankalara ceza yağdırdı.
16 Mayıs 2020 Cumartesi

Pandemi sürecinde yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle hem hükümet cephesi hem de BDDK bankalara, tüketiciye yardımcı olmaları konusunda uyarılarda bulunmuştu. Uyarıları dikkate almayan bankalar, tüketiciler tarafından BDDK'ya şikayet edildi.

BDDK gerek bireysel gerekse ticari tüketicilerin bankalar hakkında şikayetlerini değerlendirdi. Ardından özel denetim ekibi oluşturarak, bankaların işlemlerini denetleme kararı aldı. BDDK yapmış olduğu incelemeler sonucunda 15 bankanın talimatlara aykırı işlem yaptığını tespit etti. Toplamda 15 bankaya 19 milyon 650 bin TL ceza kesen BDDK, incelemelerin devam ettiğini bildirdi.

Ayrıca BDDK yaptığı açıklamada, pandemi sürecinde bankaların tüketicilerin daha çok yanında olmaları gerektiğini, pandemi sürecine özel hazırlanan bankacılık talimatlarına eksiksiz uyulması gerektiğini belirtti. Bu süreçte talimatlara aykırı işlem yapan bankaların sürekli olarak takip altında olacağını ve artık tüketici şikayetlerinden önce denetimlerin gerçekleşeceğini de yine açıklamalarında duyurdu. Açıklamada tüketicilere de seslenen BDDK, talimatlara aykırı işlem yapan bankaların mutlaka bildirilmesi gerektiğini ve bu bankaların mutlaka cezai yaptırıma tabi tutulacağını ekledi.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler