Benzin fiyatlarına zam geldi! Akaryakıt alacaklar dikkat

Petrol fiyatları ve dolar/TL kurundaki yükseliş yurt içinde akaryakıt fiyatları üzerinde zam olarak etkisini gösterdi. Kararın ardından benzin litre fiyatı için bugünden geçerli olacak şekilde 1,12 TL
05 Nisan 2023 Çarşamba 13:25


Petrol fiyatları ve dolar/TL kurundaki yükseliş yurt içinde akaryakıt fiyatları üzerinde zam olarak etkisini gösterdi. Kararın ardından benzin litre fiyatı için bugünden geçerli olacak şekilde 1,12 TL zam yapıldı.

Petrol ihraç eden OPEC+ ülkeleri, petrol fiyatlarındaki düşüşü durdurmak için Mayıs ayından itibaren günlük petrol üretimini 1,66 milyon varil azaltma kararı aldı. Bu kararın ardından petrol fiyatlarında hızlı yükseliş görüldü. Mart ayında bankacılık krizinin ekonomileri yavaşlatacağı kaygısıyla Kasım 2021 seviyelerine gerileyen ham petrol, OPEC+’in arz kesintisi kararı öncesi 74 dolar civarındayken, kararın ardından 81 dolara yükseldi. Brent petrol ise 86 dolara çıktı.
Yurt içi akaryakıt fiyatları hem küresel petrol fiyatlarından hem de dolar/TL kurundan etkileniyor. Mart ayında kademeli olarak 19 seviyesi üzerine çıkan dolar/TL, bu hafta 19,20 üzerinde rekor seviyeden işlem görüyor. Tüm bu gelişmeler sonucunda benzin litre fiyatı bugün zamlandı.

BENZİNE ZAM GELDİ

Petrol fiyatlarındaki hızlı yükselişin etkisiyle bugünden itibaren geçerli olmak üzere benzine 1,12 TL zam geldi. İstanbul’da ortalama 21,32 TL olan benzinin litre fiyatı, yapılan zamla 22,44 TL’ye yükseldi.
Motorin litre fiyatları için şimdilik herhangi bir zam ya da indirim beklenmiyor.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler