Berat Albayrak'ın açıklamalarının hemen sonrasında dolar yükselişe geçti!

Geçtiğimiz günlerde 6.70 seviyelerine kadar gerileyen dolar, Berat Albayrak'ın açıklamalarının hemen ardından tekrar yükselişe geçti.
30 Mayıs 2020 Cumartesi

Pandemi nedeniyle yaşanan ekonomik dalgalar ve ciddi bir artış gösteren dolar kuru, 26 Mayıs itibariyle 6.70 seviyelerine gerilemişti. 27 Mayıs'ta Berat Albayrak'ın TRT Haber'de yaptığı açıklamlar sonucunda hızlı bir yükselişe geçen dolar, tekrar 6.80 barajını aştı.

Covid-19 salgının dünyada etkilerini bir nebze de olsun azatlmasının ardından dolar kurunun tekrar hareketlenmeye başladığı görüldü. Dünyada birçok ülke normalleşme sürecine dair açıklamalar yaptı. Özellikle Japonya'nın piyasaları tekrar açtığını duyurması, dünyada genel anlamda piyasalarda doların değer kaybetmesine neden oldu. Dünya ülkelerinin ekonomi anlamda normalleşme sürecine girmeleri ve Japonya'da OHAL'in kalkmasıyla birlikte dolar gün içerisinde %1.50 değer kaybetmişti. Ülkemizde de dolar kurunun hızlı bir şekilde 6.86 seviyelerinden, 6.70 seviyelerine gerilemesi şaşkınlık yaratmıştı.

Ülkemizde sokağa çıkma yasaklarının ve Covid-19'un etkilerinin artmasıyla birlikte doları hızlı bir yükselişe girmiş, en son 13 Nisan'da 6.70 seviyelerine yakın olduğu görülmüştü. Dünya piyasalarından gelen iyi haberler doların aniden değer kaybetmesine neden olmuştu. 13 Nisan'dan, 26 Nisan'a kadar dolar ilk defa 6.70 seviyelerine gerilemişti ancak Hazina ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın yaptığı açıklamalar sonrasında dolar tekrardan yükselişe geçti.

TRT Haber'de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Berat Albayrak, ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik darlık, pandemi, yapılan yardımlar ve ekonomik anlamda önümüzdeki günlerde atılacak adımlar gibi birçok konuda soruya cevap verdi. Ekonomik anlamda yılın ilk çeyreğinde %4.5 oranında büyüdüğümüzü de duyuran Albayrak, ülkemiz adına ekonomik gelişmelerin iyi yönde seyrettiğini duyurmuştu. Berat Albayrak'ın TRT Haber'de yaptığı açıklamalardan sonra dolarda ciddi bir artış meydana geldi. 6.80 seviyelerine yakın olan dolar, bir anda 6.80'in üzerine çıkarak, 30 Mayıs itibariyle 6.82'yi gördü.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler