Beşinci Kez Faiz İndirimine Gidildi

Çin Merkez Bankası beşinci kez faiz indirimine gitti...
26 Agustos 2015 Çarşamba 05:45


Çin Merkez Bankası (PBoC), borsada yaşanan sert düşüşlerin ardından faiz oranlarını indirdi. Ekonomiyi desteklemek amacıyla alınan bu karar ile faiz oranları 25 baz puan indirildi.

BEŞİNCİ FAİZ İNDİRİMİ

Şanghay bileşik endeksi son dört gün üst üste aşağı yönlü seyrine devam edince, Çin Merkez Bankası faiz indirim kararı verdi. Politika faiz oranını 4,6'ya çeken PBoC, zorunlu karşılık oranında da indirime gitti. PBoC tarafından yapılan açıklamaya göre 1 yıllık mevduat faiz oranı ile 1 yıllık borç verme faiz oranınde 25 baz puan indirime gidildi. Banka, faiz oranlarının indirilmesinin gerekçesini ''Reel ekonomide sürdürülebilirliği sağlayacak yatırımların finansmanında sosyal maliyetlerin düşürülmesi'' olarak açıkladı. Merkez Bankası'nın aldığı faiz düşürülmesi kararı bugünden itibaren geçerli olacak. Zorunlu karşılıklardaki indirim kararı ise 6 Eylül 2015 tarihinde uygulamaya konulacak.

PBoC, Kasım 2014'den bu yana geçen 9 aylık süreçte beşinci kez faiz indirimine gitmiş oldu. Çin Merkez Bankası'nın verdiği bu kararın ardından gözler borsadaki değişikliklere çevrildi. Kararın hemen ardından Avrupa borsalarında yüzde 3'leri aşan yükselişler görüldü.

Diğer Haberler