Biberonun Mucidi Ege'ye Geliyor!

Japonya'ya odaklanan yöneticilerin girişimleri sonucunda yatırım kararı alan ilk firma Japon Pigeon'un iştiraki olan Lansinoh oldu.
10 Eylül 2015 Perşembe 11:23


Ege Serbest Bölgesi'nin, genişleme alanını doldurmak üzere yaptığı çalışmalar meyve vermeye başladı. Japonya'ya odaklanan yöneticilerin girişimleri sonucunda yatırım kararı alan ilk firma Japon Pigeon'un iştiraki olan Lansinoh oldu. Lansinoh bölgede anne sütü emzirme pompaları, biberon ve emzik üretimi gerçekleştirecek.

Ekonomi Bakanlığı ile 600 dönümlük genişleme alanı için protokol imzalayan Ege Serbest Bölge AŞ (ESBAŞ) yürütme kurulu başkanı Dr. Faruk Güler yaptığı açıklamada, yeni genişleme alanı için odak ülke olarak Japonya'yı seçtiklerini ve Japonya'dan gelen ilk yatırımcının Lansinoh olduğunu açıkladı. Güler'in açıklamalarına göre firma ESB'de 8000 metrekare alana kurulacak olan tesiste tekli ve çiftli anne sütü emzirme pompaları, manuel anne sütü emzirme pompası, biberon ve emzik üretecek. 30 Eylül'de temeli atılacak olan tesisin 2016'da faaliyete geçmesi bekleniyor.
Ayrıca ESBAŞ Japonya'ya düzenleyeceği turlarla bölgeyi Japon yatırımcılar için daha cazip hale getirmek için temaslarda bulunacak. Bu sayede ince eleyip sık dokumadan yatırım yapmayan Japon iş adamlarının bölgeye çekilmesi planlanıyor.

Faruk Güler açıklamalarında ayrıca, ESB genişleme alanını planlarken yeni sektör olarak da sağlık sektörüne odaklandıklarını açıkladı.  Bu konuda Dr. Faruk Güler'in açıklamaları şu şekilde: “ Biz ESB’nin sağlık endüstrileri konusunda üretim yapan yatırımcıların geleceği bir yer olmasını istiyoruz. Yeni bir sektör olarak bunu belirledik. Sağlıkta cihaz, makine techizat yapan sektörler çekmek istiyoruz. Türkiye’de özellikle şehir hastanelerinin devreye girmesi ile çok büyük cihaz alımları olacak. Türkiye’nin bu alımlar için milyar dolarlar harcaması kaçınılmaz. Bunları alırken de Türkiye’de bir takım yatırım şartları koyarak alması lazım. Sağlık Bakanlığı’ndaki bürokratlar da bu konuda çalışıyor. Bu sağlık teknolojisinin ülkeye gelmesini ve Türk mühendis ve yatırımcılarının da birşeyler öğrenmesini sağlar. Türkiye’nin şehir hastanelerinin cihazlarının alınacağı dönemi kaçırmaması lazım. Sadece ESBAŞ’ın değil Türkiye’nin bu yatırımları çekmesi için çalışıyoruz. Biz Türkiye’yi bu konuda bir odak ülke yapalım, gelen yatırımcıyı da ESB’ye çekebilirsek çekelim diye düşünüyoruz.”


Kategori:

Diğer Haberler