Bireysel Destek Kredisini Kimlerin Alamayacağı Açıklandı

Bireysel Destek Kredisi kimler alamaz? Bireysel Destek Kredisi kimlere verilemeyecek? Sorularına cevap almak için haberimizi inceleyebilirsiniz.
02 Mayıs 2020 Cumartesi 03:28


Kimlerin Bireysel Destek Kredisi alamayacağını üç kamu bankası açıkladı.

Üç kamu bankası olan Ziraat Bankası, Vakıf Bank ve Halk Bankası 1 Nisan 2020 tarihinden itibaren ekonomik olarak zorluk yaşayan tüketicilere Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi adıyla bir kredi ürünü ortaya çıkarmışlardı. Ekonomik İstikrar Kalkanı paketi sonrasında ortaya çıkan bu kredi ile vatandaşların temel gereksinimleri olan; yiyecek, fatura ve ecza giderleri gibi temel yaşamsal ihtiyaçlarını karşılamaları hedeflendi. Bir diğer nokta da, 10.000 TL'lik başvuru yapan kişilerin bir kısmına başvurduğu rakam verilirken bazılarına ise 7.500 TL ya da 5.000 TL gibi tutarlar uygun görüldü. Böylece bankaların risk analizi, ödeme performansı gibi kriterlerin yanı sıra herkese istediği rakamı vermeyerek daha çok kişinin bu hizmetten faydalandırılmasını sağlamaya çalıştığı düşünülüyor.
Üç kamu bankası 4,5 milyon tüketiciye toplamda 27 milyar lira tutarında bir krediyi tahsis ettiklerini açıkladı. Böylece başvuran sayısının yüzde 86’lık bir kısmı kredi kullanmış oldu.

Kredileri olumlu sonuçlananların yanında şartları karşılamadığı için Bireysek Destek Kredisi alamayacak olan vatandaşlar da bankalarca ortak bir açıklama ile açıklandılar. Bankaların ortak açıklamasına göre Bireysel Destek Kredisi alamayacak olan vatandaşlar şunlar; hane geliri 5 Bin lira üzerinde olanlar, eş olarak başvuranlardan birisi, Kredi Yurtlar Kurumu’ndan halen burs alan öğrenciler, açıklanmış olan Ekonomik İstikrar Kalkanı programı kapsamında yardım alanlar Bireysel Destek Kredisi alamayacaklar.

Aynı zamanda açık takip borcu olan, protestolu çek ya da senet borcu olan vatandaşlar için kredi taleplerinin değerlendirildiği belirtildi. Bir takım yasal sınırların olduğu ve çözüm için uğraşıldığı açıklamada vurgulandı.

İLGİLİ YAZILAR
- 6 Ay Ödemesiz 36 Ay Vadeli Kredi Başvurusu yapmak için tıklayın
- Ziraat Bankası Destek Kredisi sorgulama sonucu öğrenmek için tıklayın.
- Vakıfbank Destek Kredisi sorgulama sonucu öğrenmek için tıklayın.
- Halkbank Destek Kredisi sorgulama sonucu öğrenmek için tıklayın.

Kategori:

Diğer Haberler