BIST En Kazançlılar Arasında

İsviçreli finansal danışmanlık şirketi Wellershoff&Partners araştırmasına göre Borsa İstanbul ve Türkiye en cazipler arasında.
07 Şubat 2014 Cuma

Türkiye borsası yatırımcılara fırsatlar sunuyor. Bu bilgi Marketwatch'ta yer alan bir değerlendirme! İsviçreli finansal danışmanlık şirketi Wellershoff&Partners araştırmasına göre Türkiye'nin yanı sıra Avusturya, Yunanistan, İsveç, İtalya, İspanya, Macaristan ve Rusya borsaları da en az 5 yıllık vadeyle ilgilenen yatırımcıya fırsatlar sunuyor!

Değerlendirmenin çıkış noktasını Yale Üniversitesi profesörü Robert Shiller'a Nobel ödülü getiren hesaplama oluşturdu. Shiller, borsaya yatırım ölçütü geçen 10 yılın enflasyondan arındırılmış fiyat/kazanç oranlarına bakıyor. Shiller'ın hesaplama tekniği 1870'lerden günümüze uzanan tabloda ABD borsalarını öngörmekte başarılı oldu. Söz konusu 8 cazip ülkeden oluşturulacak sepetin “5 yılda getirisi en az yüzde 70 olur” iddiasında bulunan araştırmaya göre sadece ABD borsalarına yatırım ise aynı vadede sadece yüzde 9 prim yapacak. Wellershoff analizi bölgesel endeksler arasında gelecek 5 yılda yatırımın adresini Avrupa olarak gösterdi. 

Diğer Haberler