BIST En Kazançlılar Arasında

İsviçreli finansal danışmanlık şirketi Wellershoff&Partners araştırmasına göre Borsa İstanbul ve Türkiye en cazipler arasında.
07 Şubat 2014 Cuma 13:17


Türkiye borsası yatırımcılara fırsatlar sunuyor. Bu bilgi Marketwatch'ta yer alan bir değerlendirme! İsviçreli finansal danışmanlık şirketi Wellershoff&Partners araştırmasına göre Türkiye'nin yanı sıra Avusturya, Yunanistan, İsveç, İtalya, İspanya, Macaristan ve Rusya borsaları da en az 5 yıllık vadeyle ilgilenen yatırımcıya fırsatlar sunuyor!

Değerlendirmenin çıkış noktasını Yale Üniversitesi profesörü Robert Shiller'a Nobel ödülü getiren hesaplama oluşturdu. Shiller, borsaya yatırım ölçütü geçen 10 yılın enflasyondan arındırılmış fiyat/kazanç oranlarına bakıyor. Shiller'ın hesaplama tekniği 1870'lerden günümüze uzanan tabloda ABD borsalarını öngörmekte başarılı oldu. Söz konusu 8 cazip ülkeden oluşturulacak sepetin “5 yılda getirisi en az yüzde 70 olur” iddiasında bulunan araştırmaya göre sadece ABD borsalarına yatırım ise aynı vadede sadece yüzde 9 prim yapacak. Wellershoff analizi bölgesel endeksler arasında gelecek 5 yılda yatırımın adresini Avrupa olarak gösterdi. 

Diğer Haberler