BIST Genel Müdürü Borsaya İlişkin Açıklamalarda Bulundu

"Bize 2014 yılına ilişkin yurt içi ve yurt dışından toplam 5 ila 10 arasında büyük birincil ya da ikincil halka arz müracaatı var"
22 Mart 2014 Cumartesi 02:13


Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Turhan, "Bize 2014 yılına ilişkin yurt içi ve yurt dışından toplam 5 ila 10 arasında büyük birincil ya da ikincil halka arz müracaatı var" dedi.

Uludağ Ekonomi Zirvesi'nde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Turhan, "Gerilim dolayısıyla Amerikan ve Batı fonlarının Rusya'dan çıkıp Türkiye'ye giriş yaptıkları söyleniyor" değerlendirmesine ilişkin, küresel fonların kaynağını tespit etmenin zor olduğunu söyledi.

Londra'da yerleşmiş bir fonun, Batılı bir fon olabileceği gibi, pekala Asya hatta Türkiye kökenli de olabileceğine işaret eden Turhan, "Burada bizim bence dikkat etmemiz gereken en önemli husus, dünyada her zaman böyle fon hareketleri olduğu ve Türkiye'de dünya sermaye piyasalarından fon alabilecek iyi bir yatırım ortamı olmasını sağlamaktır" dedi. 

Türkiye'deki mevcut gündemin yabancı yatırımcılar üzerindeki etkisine ilişkin bir soru üzerine Turhan, Türkiye'ye yatırım yapan sermaye piyasası fonlarının, genellikle çok uzun vadeli ya da orta vadeli analiz yapan fonlar olduğunu dile getirdi. Bu fonların çok kısa vadeli gelişmelere değil, ülkenin orta ve uzun vadeli temel dinamiklerine daha çok odaklandığını vurgulayan Turhan, dünyada Türkiye'nin orta ve uzun vadeli dinamiklerinin olumlu olduğu konusunda görüş birliği bulunduğunu kaydetti.

Kısa dönemli volatilitenin bütün piyasalarda olabileceğine değinen Turhan, "Dünyanın en volatil piyasalarından birisi avro-dolar piyasası. Bunlar gelişmiş ülkeler ama para birimleri volatil olabiliyor. Dolayısıyla kısa dönemde finans piyasalarında volatilite her zaman olur. Önemli olan orta ve uzun vadeli görünümün olumluluğunu korumak ve bunu destekleyecek adımların atılmaya devam etmesidir" diye konuştu.
Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler