Bitcoin ve Ethereum yasaklanıyor mu? Kritik yasa tasarısı

Avrupa Birliği günlerdir kripto para konusunu tartışıyor. Tartışmaların sonunda hazırlanan kripto para kanun tasarısı eğer kabul edilirse birlik Bitcoin ve Ethereum başta olmak üzere kripto paraları..
14 Mart 2022 Pazartesi 11:52


Avrupa Birliği günlerdir kripto para konusunu tartışıyor. Tartışmaların sonunda hazırlanan kripto para kanun tasarısı eğer kabul edilirse birlik Bitcoin ve Ethereum başta olmak üzere kripto paraları yasaklayabilecek.
 
Avrupa Birliği (AB), Ukrayna’ya saldıran Rusya’nın kripto para birimleri ile ticaret yapmasını engellemek için bir takım çalışmalar başlattı. Bu çalışmalar sonucunda hazırlanan kanun tasarısında üye devletlere sunuldu.
 

KRİPTO PARAYA AVRUPA BİRLİĞİ STANDARTLARI

Bu gelişmenin ardından AB Parlamentosu, Bitcoin ve Ethereum'u yasaklamayı kolaylaştırabilecek düzenleyici çerçeveyi oylayacak. Eğer yasa kabul edilirse AB, çevresel sürdürülebilirlik kriterlerini karşılamayan herhangi bir kripto varlığın listelenmesini yasaklayabilecek.
 

AVRUPA BİRLİĞİ’NDEN KRİPTO PARA VARLIK DÜZENLEMESİ


Avrupa Birliği Parlamentosu Ekonomik ve Parasal İşler Komitesi, Bitcoin ve Ethereum gibi değerli kripto para birimlerinin kullanımda yasaklanmasına yol açabilecek yeni bir kripto varlık düzenleyici çerçevesini bugün oylayacak. Oylamanın dünya genelindeki bütün kripto para yatırımcılarını etkilemesi bekleniyor.
 

MiCa YASA TASARISI


MiCa adlı yasanın son taslağına göre, AB'de ihraç edilen ve/veya ticareti yapılan kripto varlıklar minimum çevresel sürdürülebilirlik standartlarına konu olacaklar ve bu gerekliliklere uyumu sağlamak için aşamalı bir dağıtım planı oluşturacak ve sürdürecekler.
Kripto para temsilcileri, asgari sürdürülebilirliğe ve kullanıma sunma gereksinimlerine yapılan atıfın, Bitcoin ve Ethereum gibi dijital para birimlerinin kullanımını frenlemek veya yasaklamak için yapılan son dakika değişiklikleri gibi göründüğü ifade ediyorlar.

Diğer Haberler