Borç yapılandırma paketine ilişkin detaylar açıklandı!

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, borç yapılandırma paketine ilişkin; SGK, trafik cezaları, vergi borcu, KYK geri ödemesi gibi detaylar hakkında açıklamalarda bulundu.
24 Ekim 2020 Cumartesi

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, vergi ve SGK prim borçlarına yönelik borç yapılandırma paketinin içeriği hakkında açıklamalarda bulundu. Muş tarafından yapılan açıklamalarda söz konusu paketin; vergi, SGK, trafik cezası, köprü geçiş ihlali ve KYK geri ödeme borçlarını içerdiği aktarıldı. TBMM'de düzenlemiş olduğu basın toplantısında pakete ilişkin detayları veren Muş, gümrük vergisi faizleri ve gecikme zamlarının da yapılandırma kapsamında olduğunu dile getirdi. Yıl sonuna kadar müracaat şartı getirdiklerini ve maksimum 18 ay şartı koyduklarını söyleyen Muş, ilk taksit ödemelerinin ise Şubat'ta başlayacağını ifade etti.

Toplam genel borcun 18 eşit taksite bölüneceğini belirten Muş, diğer yapılandırma alanlarını açıkladı. Açıklamada, çevre temizlik vergisi, emlak vergisi, ilan ve reklam vergisi, su vergisi, temizlik vergisi, katı atık ücretleri, atık su vergisi ve yol katılım ücretleri gibi birçok kurum ödemlerinin de yapılandırma kapsamına alındığı belirtildi. Birlik aidatlarının da yapılandırma kapsamına alındığını söyleyen Muş, TESK, Barolar Birliği, TOBB, TÜRMOB gibi kurumlara olan aidat ödemelerinin de yapılandırma kapsamında olduğu belirtildi. Ayrıca KOSGEB tarafından kullandırılan kredilerin geri ödemelerinin de bu kapsama alındığının altı çizildi.

KYK borçları da yapılandırma kapsamına alındı

TMBB'de düzenlediği basın toplantısında en merak edilen konulardan birine de değinen Muş, KYK ödemelerine ilişkin yapılandırma detaylarını da açıkladı. KYK ödemeleri ve gecikmiş ödeme faizlerinin yapılandırılacağı, bu sayede ödemelerin çok daha rahat bir şekilde yapılacağı konusunda imkan yaratacaklarını ifade etti. 

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler