Borçlanma ile EYT’li olunabilir mi? Erdursun’dan cevap!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in “Yıpranma hakkı, doğum ve askerlik borçlanmaları olsa bile işe başlangıç tarihi geriye çekilemez.” açıklaması tartışma yarattı. Sosyal Güvenlik...
25 Kasım 2022 Cuma


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in “Yıpranma hakkı, doğum ve askerlik borçlanmaları olsa bile işe başlangıç tarihi geriye çekilemez.” açıklaması tartışma yarattı. Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, konuyla ilgili aydınlatıcı bilgi verdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in Star Haber’e yaptığı “Yıpranma hakkı, doğum ve askerlik borçlanmaları olsa bile işe başlangıç tarihi geriye çekilemez.” açıklaması tartışma yarattı.
Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, konuyla ilgili olarak mevcut yasal düzenlemenin ayrıntılarını anlattı:

“5510 sayılı yasanın 41. maddesi der ki;

– bir kişinin tüm kollara tabi priminden önce adına askerlik, yurtdışı, (avukatların) staj, doktora eğitimde geçen süre gibi borçlanmalar varsa, bu borçlanmalar ilk defa sigortalı olduğu tarihten önce ise işe başlama tarihini geriye doğru çeker. Yasa böyle.

Bir kişi 2000 yılında sigortalı olmuş. 1996 yılında askere gitmiş. Bu kişi askerlik borçlanması yaparsa yasalar gereği işe başlama tarihi geri çekilir ve EYT’li olur.
Bu böyle olamaz derseniz mevcut yasal düzenlemeyle vatandaşın elindeki hakkı elinden almış olursunuz.
Peki kimler için olmaz?

Bir kişi 2000 yılında sigortalı olmuştur, 2002’de de askere gitmiştir. Bu kişi için işe başlama tarihi geriye gitmez.
Bu benim, sayın bakanın a da bir başka kişinin görüşüne göre değişmez. Bu vatandaşın hakkıdır.
Kısacası sigortalı olduğunuz tarihten önce borçlanmalarınız varsa işe başlama tarihi geriye doğru çekilir. Bunun aksini kimse iddia edemez.”

Diğer Haberler