Borsa İstanbul Düşüşte

Döviz kurlarındaki artan volatiliteyi düşürmeye Merkez Bankası'nın bugünkü müdahalesi yeterli olmadı. BIST 100 endeksi günü yüzde 2,88 düşüşle tamamladı
24 Ocak 2014 Cuma 12:59


BIST günün ilk yarısında düşüşte!

Toplam işlem hacminin 4 milyar lira olduğu Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetleri önceki kapanışa göre ortalama yüzde 2,88 oranında değer kaybetti. Özellikle satışların yoğunlaştığı bankacılık endeksi yüzde 4,13, holding endeksi ise yüzde 2,95 oranında düşüş kaydetti.

Güne döviz piyasasında dolar ve avronun hızlı yükselişinin etkisiyle sert düşüşle başlayan Borsa İstanbul'da, BIST 100 endeksi gelen tepki alımlarıyla döviz piyasasından pozitif yönde ayrışmaya çalışsa da bunu sürdüremeyerek gördüğü en yüksek 67.333,66 puandan düşüşe geçti.

Döviz kurlarındaki sert yükselişlerin ve tarihi zirvelerin görülmesinin ardından Merkez Bankası'nın piyasaya doğrudan müdahale etmesi dolar ve avroda sınırlı düşüşe neden olurken, Borsa'da da alışların güçlenemediği görüldü.

TCMB'den yapılan açıklamada döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edildiği bildirildi. Kaynaklar müdahalenin gün boyunca 3 milyar doları aşmış olabileceğini belirtirken, TCMB'nin sitesinde yer alan bilgiye göre, gerçekleştirilen doğrudan döviz müdahalelerinin aynı gün kamuoyuna duyurulduğu, tutarların ise müdahalenin yapıldığı tarihten 15 işgünü sonra yayınlandığı ifade ediliyor.
Analistler, İkinci seansta ABD'de açıklanan makroekonomik verilerin beklentiler paralelinde ya da daha zayıf gelmesi ile emtiaların ve gelişmiş ülke para birimlerinin dolar karşısında yükselişe geçmesine karşın TL'nin gelişmekte olan ülke para birimleri ile birlikte negatif ayrıştığına dikkati çekiyor.

Borsa İstanbul'un kapanışının ardından 2,30 seviyesini de aşan dolar/TL'nin seyrinin yarınki piyasaların yönü üzerinde ana belirleyici olacağını vurgulayan analistler, Merkez Bankası'nın müdahalelere yarın da devam edebileceğini tahmin ediyor.


Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler