Borsa İstanbul Ve Nasdaq OMX'in Stratejik Ortaklılığı

Borsa İstanbul ve Nasdaq OMX'in gerçekleştirdiği stratejik ortaklık, düzenlenen gong töreni ile resmiyet kazanmış oldu.
20 Ocak 2014 Pazartesi


Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Turhan, gong töreninde yaptığı konuşmada, teknoloji paketi alımını içeren bu stratejik ortaklıkla Nasdaq OMX'in 30 ayrı projede Borsa İstanbul'a hem insan kaynağı olarak hem know-how olarak yardımcı olacağını belirtti. Bu projelerin endeks hesaplamadan pazarlamaya kadar geniş bir alana yayıldığını anlatan Turhan, aynı zamanda bu ortaklığın pay sahipliği gerçekleştirmesi manasında Nasdaq OMX'in Borsa İstanbul'dan yüzde 5 pay alması itibariyle de uzun vadeli ve kalıcı bir ilişkiyi temsil ettiğini dile getirdi.

İbrahim Turhan, bu adımla Türkiye sermaye piyasalarının, ülke ekonomisinin ve bölgenin potansiyelini eksiksiz bir şekilde yansıtılabilecek, dünyanın gelişmiş sermaye piyasalarıyla entegre olabilecek ve bütün ihtiyaçları sıkıntısız bir şekilde karşılayabilecek uluslararası bir finans merkez olma noktasında çok önemli bir adım atıldığını kaydetti. Bu anlaşmanın gerçekleşmesini mümkün kılan Borsa İstanbul ve Nasdaq OMX’ teki bütün çalışma arkadaşlarına teşekkür eden Turhan, "Bu anlaşma gerçekten o insanların gayretleri ve uykusuz geceleri pahasına mümkün oldu. Bu süreci başından beri destekleyen başta Sayın Başbakan Yardımcımız Ali Babacan, Sermaye Piyasası Kurulu Başkanımız Sayın Vahdettin Ertaş, Hazine Müsteşarımız Sayın İbrahim Halil Çanakçı olmak üzere hem hükümetten hem de kamu otoritelerinden emeği geçen herkese şükranlarımı arz ediyorum" şeklinde konuştu.
Turhan, bu anlaşmanın Türkiye sermaye piyasası, Borsa İstanbul ve Nasdaq OMX için hayırlı olmasını temenni ettiğini de dile getirdi. Nasdaq OMX Group Üst Yöneticisi (CEO) Robert Greifeld ise Borsa İstanbul'la yapılan anlaşmanın çok iyi bir iş birliği olduğunu söyledi. Gerçekleşen ortaklık ile hem Borsa İstanbul'a katkı yapacaklarını hem de kendilerinin öğreneceği şeyler olacağını belirten Greifeld, "İki senelik yoğun çalışmaların sonunda bugüne gelmiş bulunuyoruz. Neyi gerçekleştirmek istediğimizi çok iyi ortaya koyduk. Borsa İstanbul'a küresel standartlar dediğimiz her şeyi getiriyoruz" dedi.

Konuşmaların ardından, İstanbul Valisi Mutlu, Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Turhan, Nasdaq OMX Group CEO'su Robert Greifeld, Nasdaq OMX Group Piyasa Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Lars Ottersgard, Nasdaq OMX Group Grup Başkan Yardımcısı Sandy Meyer Frucher, BİST Genel Müdür Yardımcıları Mustafa Baltacı ve Ali Çöplü gongu birlikte çaldı.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler