Borsa Piyasaların Rahatlama Etkisi Yükselişte

Piyasalarda merkez ve tape rahatlaması etkisi ile Borsa yüzde 1.55 arttı, dolar 2.23 TL’ye indi.
26 Mart 2014 Çarşamba 13:17


Borsa ibresi yükselişi, Dolar ise düşüşü gösteriyor. Merkez Bankası’nın bankaların zorunlu karşılıklarına faiz ödeyebileceğini açıklaması, 25 Mart’ta beklenen ve siyasi gerilimi artıracağı iddia edilen yeni ses kaydının gelmemesi piyasaları olumlu etkiledi. Borsa yüzde 1.55 arttı, Dolar ise 2.23 TL’ye indi.

Bankacılık Endeksi de yüzde 2.84 yükseliş kaydetti. Ekonomide güven ve bilanço kanalı üzerinden ciddi bir yavaşlama olasılığına dikkat çeken Merkez Bankası, gerekli görülmesi halinde zorunlu karşılıkların (ZK) TL olarak tutulan kısmına faiz ödenmesinin gündeme alınabileceğini açıkladı. Aslında bu açıklama piyasalarda sürpriz etkisi yarattı.
Finans Yatırım, “Merkez Bankası tarafından yapılan PPK toplantı tutanaklarında yer alan zorunlu karşılıklara kısmi faiz ödemesinin gündeme gelebileceğine dair vurgu bankacılık sektörü hisselerinde alımların kuvvetlenmesinde etkili oldu. Teknik olarak baktığımızda endekste 65.000-65.200 direnç bölgesinin yakından izlenmesi gerekiyor. Olası geri çekilmede ise 64.500 ve 64.150 seviyeleri destek konumunda” şeklinde bir değerlendirme yaptı. Garanti Yatırım’dan Recep Demir ise konuyla ilgili olarak  “TL munzamlara faiz ödenmesi TL fonlama tabanı daha yüksek olan Vakıfbank, Halkbank ve İş Bankası’nın marjlarını pozitif etkileyecektir” dedi.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler