Borsa Tatile Yükselişle Girdi

Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi, yarınki 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü tatili öncesinde günü yüzde 2'nin üzerinde yükselişle tamamladı.
01 Mayıs 2014 Perşembe 02:04


Borsa İstanbul’da ibreler her geçen dakika değişiyor. Özellikle hisse senetleri dünyasında önemli gelişmeler yaşanıyor. Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetleri ortalama yüzde 2,15 değer kazanırken toplam işlem hacmi 4,1 milyar Lira oldu. Bu denge uzun süre daha mevcudiyetini koruyabilir şeklindeki tahminler yapılan bir açıklama ile değişti.

Güne yükselişle başlayan BIST 100 endeksi, Başçı'nın açıklamalarının ardından düşüşe geçen faizlerden bulduğu destekle en yüksek 74.241,14 puanı gördü, endeksin lokomotifi durumundaki banka hisseleri ise ortalama yüzde 4,18 yükseldi.

Başçı’nın Açıklaması Tabloyu Değiştirdi

TCMB'nin 2014 Yılı 2. Enflasyon Raporu'nda yılsonu enflasyon tahmininin yüzde 6,6'dan yüzde 7,6'ya yükseltilmesinin ardından Başkan Başçı analist ve gazetecilerin sorularını cevapladı. Başçı'nın faizlerin düşürülüp düşürülmeyeceğine ilişkin, bu konuda hareket alanının bulunduğunu ve Para Politikası Kurulu'nda (PPK) tartışılacağını belirtmesi ile faizler hızlı bir şekilde düşüşe geçerken banka hisselerinde yüzde 6'ları aşan yükselişler görüldü. 
Analistler, TCMB'nin Enflasyon Raporu'nda yıl sonu enflasyon tahmininin yükseltilmesinin beklentiler dahilinde olduğunu ayrıca Başçı'nın açıklamalarının da piyasalara güven verdiğini belirterek, faizlerin 17 Aralık 2013 tarihinden beri gördüğü en düşük seviyeye gerilemesinin başta banka hisseleri olmak üzere hisse senedi fiyatlamalarını pozitif etkilediğini kaydediyor.
Bu akşamki ABD Merkez Bankası (Fed) kararları ve sonrasında Başkan Janet Yellen'in açıklamalarının küresel piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını ifade eden analistler, ABD'de bugün açıklanan 1. çeyrek GSYH verisinin yüzde 0,1’lik artış ile beklentilerin oldukça altında kalarak sürpriz yaptığını da vurguluyor.
 


Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler