BRICS Kalkınma Bankası Kuruluşunu İlan Etti

BRICS Liderler Zirvesi'nin katılımcılar tarafından değerlendirilmesi.
10 Temmuz 2015 Cuma 14:35


BRICS Liderler Zirvesi'nde resmi olarak kuruluşunu ilan eden BRICS Kalkınma Bankası'nın IMF ve Dünya Bankası’na bir alternatif olması hedefleniyor. BRICS Kalkınma Bankası, dünyanın 5 büyük gelişmekte olan ülkesinin ortaklaşa oluşturduğu bankadır.

KATILIMCILAR BRICS ZİRVESİNİ DEĞERLENDİRDİ

Dünya Bankası üyesi olan Brezilya, Hindistan, Rusya, Güney Afrika ve Çin'in ortaklaşa oluşturduğu BRICS Kalkınma Bankası, Ufa'da gerçekleşen BRICS Liderler Zirvesi'nde resmi olarak kuruluşunu ilan etti. Rusya'nın Ufa şehrinde düzenlenen zirvenin katılımcıları toplantıyı değerlendirdi.

Brezilya Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff basın toplantısında zirve ile ilgili değerlendirme yaparken, 5 büyük gelişmekte olan ülkeler arasındaki ticari ilişkilerin olumlu olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı, Avrupa ve Amerika Bileşik Devletleri'nin Rusya'ya karşı yaptırım uygulamasının da bu duruma katkı sağladığını belirtti. Ayrıca Rousseff konu ile ilgili olarak Rusya'ya yardımcı olabileceklerini dile getirdi.

Güney Afrika Merkez Bankası eski guvernörü olan Tito Mboweni ise BRICS Kalkınma Bankası ile ilgili Bloomberg’e verdiği ropörtajda, “Bankanın önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde faaliyete geçmeye hazırlandığını” belirtti.
Hindistan Dışişleri Sekreteri Subrahmanyam Jaishankar ise BRICS Liderler Zirvesi'ni değerlendirirken, Pakistan ile Hindistan anlaşmazlığı konusundaki görüşmelerin de olumlu yönde olduğunu söyledi.

'' AMACI DÜNYA BANKASI VE ULUSLARARASI PARA FONU İLE REKABET DEĞİL ''

Dilma Rousseff düzenlediği basın toplantısında BRICS Kalkınma Bankası'nın amacını açıklarken; ''Bu kurumların asıl amacı Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu ile rekabet değil, finansal zorluk yaşayan BRICS üyesi ülkelere yardımcı olmaktır.'' dedi.

Mboweni'nin Bloomberg ile yaptığı röportajda da BRISC ülkelerinin “yeni bir banka kurmadığı” , “yeni türde bir banka kurduklarını” dile getirdi.

Bankanın 50 milyar dolar ödenmiş sermayesinin önümüzdeki süreçte 100 milyon dolara çıkarılması planlanıyor.

Diğer Haberler