Bu Platform Yatırımcıları Sevindirdi

Tüm yatırım fonlarına tek bir platform üzerinden erişmek… Kısa bir süre öncesine kadar yatırımcılar için bu durum hayalden ibaretti.
12 Ocak 2015 Pazartesi 12:15


Tüm yatırım fonlarına tek bir platform üzerinden erişmek… Kısa bir süre öncesine kadar yatırımcılar için bu durum hayalden ibaretti. Ancak uzun süredir devam eden çalışmalar tamamlandı ve bu erişim artık mümkün hale geldi. Yatırımcıların yüzünü güldüren Türkiye Elektronik Fon Dağıtım Platformu (TEFAS) işlemlere başladı. 

Komisyon Ödemesi Yok! 

Bir ücret ya da komisyon alınmayacak olması yatırımcıların sevincini adeta ikiye katladı. TEFAS aracılığı ile fon alım – satım işlemleri yapıldığında, yatırımcılar ve aynı zamanda portföy yönetim şirketlerinden oluşan fon dağıtım kuruluşları bir ücret ödemesinde bulunmayacak. Böylece isteyen her yatırımcı Türkiye’nin her yatırım fonundan katılım belgesi satın alabilecek. 

SPK Detaylı Bir Açıklama Yaptı

Sermaye Piyasası Kurumu (SPK) konuya dair bir açıklama yaparak akıllardaki soru işaretlerini giderdi. Açıklamada TEFAS bir “fon süpermarketi” olarak betimlendi. TEFAS’ın Takas ve Saklama Bankası tarafından işletileceğinin de yer aldığı açıklama yer alan ifadelerin bazıları şöyle: "TEFAS'ın faaliyete geçmesi ve yatırımcılarımız tarafından kullanılması ile birlikte önümüzdeki dönemde fon portföy yönetiminde rekabetin ve dolayısıyla fon performanslarının artması beklenmektedir. TEFAS, yatırımcılara tercihlerine uygun yatırım fonlarını alıp satabilme ve fonlar arasında karşılaştırma yapma imkanı sunacaktır. TEFAS'ı kullanabilmek için yukarıda belirtilen yatırımcıların yatırım kuruluşları veya portföy yönetim şirketlerinden herhangi birine başvurmaları yeterlidir. Hali hazırda yatırım hesabı olan yatırımcılar ilave bir prosedüre tabi olmaksızın Platform üzerinden yatırım fonu alıp satabileceklerdir. TEFAS ile birlikte eş zamanlı olarak fonların performanslarının analiz edilebileceği ve yatırım kararlarının performansa göre alınabilmesini mümkün kılacak Fon Bilgilendirme Platformu da hizmete açılacaktır."

Kategori:
Etiket:
SPK

Diğer Haberler