Buğday fiyatlarına rekor zam! Ekmek 10 Euro’ya yükselecek

Buğday fiyatlarına rekor zam geldi. Ukrayna-Rusya Savaşı’nın ardından buğday fiyatları yüzde 100 arttı. Yapılan açıklamaya göre Almanya’da ekmek fiyatı 10 Euro’ya çıkabilir.
25 Mart 2022 Cuma 12:56


Buğday fiyatları iki katına çıktı. Ukrayna-Rusya Savaşı nedeniyle kısa vadede fiyatların düşeceği düşünülmüyor. Öte yandan buğday ithalatının Rusya ve Ukrayna bölgesinden Avrupa'ya durması sebebiyle ekmek fiyatlarının Almanya'da ekmeğin 10 Euro’ya yükselebileceği konuşuluyor.
 

BUĞDAY FİYATINA REKOR ZAM!


Sıcak savaş nedeniyle bölgeden ihraç edilen birçok ürün çıkartılamıyor. Bu durum ise tedarik zincirinin durma noktasına gelmesine neden oldu. Buğday fiyatlarının yüzde yüz artmasına neden olan savaşla birlikte bir ekmeğin fiyatı Almanya’da 10 Euro’ya çıkabilir.
 

AVRUPA’D RAFLAR BOŞ KALDI

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı saldırılar Avrupa genelinde gıda ürünlerinin fiyatlarında ciddi artışa neden oldu. Tedarik zincirinde yaşanan sıkıntılar, Avrupa’nın Ukrayna’dan ithal edemediği ürünler nedeniyle raflar da boş kaldı.
 

ALMAYA’DA EKMEK FİYATI 10 EURO’YA ÇIKABİLİR


Rafların yanı sıra Almanya’da ekmek fiyatının 10 Euro’ya yükselebileceği konuşuluyor. Schleswig Holstein Çiftçiler Birliği Başkan Yardımcısı Klaus-Peter Lucht, Almanya’da 3-4 Euro’ya satılan bir ekmeğin fiyatının yakında 10 Euro’ya çıkabileceğini söyledi. Ekmek ve gıda fiyatlarının Almanya'da aşırı derecede yükselmesine, buğday fiyatlarının önceki seneye nazaran iki katına çıkmış olmasının sebep olduğu belirtiliyor.
 

BUĞDAY FİYATLARI ARTMAYA DEVAM EDECEK


Rusya ve Ukrayna'dan buğday ithalatının Avrupa'ya durması sebebiyle fiyatların katlanarak artacağı tahmin ediliyor. Öte yandan, daha ucuz ürün satan süper marketler zinciri Aldi 150 ürün için fiyatları artırdığı açıkladı. Bir kilo buğday unu yüzde 15.6'lık bir artışla 39 cent yerine 45 cente mal oluyor.

Diğer Haberler