Buğday krizi kapıda! Küresel denge bozulacak

Buğday krizi kapıda! Dünya Bankası’ndan yapılan açıklamalara göre küresel bir buğday sorunu yaşanacak ve gıda fiyatlarında rekor artışlar gözlenecek.
17 Mart 2022 Perşembe 11:35


Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması dünyanın tüm dengelerini bozdu. Gıda konusuyla ilgili olarak Dünya Bankası’ndan çarpıcı bir açıklama geldi. Banka, yaşanan Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle buğday pazarında bir kriz yaşanacağını belirtti. Ukrayna'dan buğday alan ülkeler hızlı bir şekilde alternatif kaynaklara başvuramazsa buğday bulmakta güçlük çekecekler bu ise fiyatları rekor oranda artıracak.
 

UKRAYNA’DAN BUĞDAY ALAN ÜLKELER DİKKAT ETMELİ


Dünya Bankası, Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle küresel buğday pazarında bozulma riskinin yüksek olduğunu, Ukrayna'dan buğday ithalatına en çok bağımlı ülkelerin hızlı bir şekilde alternatif kaynaklara geçmekte güçlük çekerek kısa vadede arz sıkıntısı yaşayabileceğini belirtti.
 

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI’NIN GIDA ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

Konuyla ilgili olarak Dünya Bankası, "Trade Watch" raporunun mart sayısında, Ukrayna'daki savaşın gıda ticareti üzerindeki potansiyel etkilerini analiz etti. Küresel ticaretin 2021 yılında koronavirüs salgını öncesi seviyelere döndüğü belirtilen raporda, küresel ticaretin dayanıklılığının Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşla yeniden test edilebileceğine işaret edildi.
 

RUSYA’DA BUĞDAY VE HUBUBAT KOTASI!


Raporda, Rusya ile Ukrayna'nın dünya buğdayının dörtte birini ürettiği ve iki ülke arasındaki savaşın küresel gıda pazarlarında büyük bozulmalara neden olabileceği belirtildi. Rusya'nın 15 Şubat'ta Avrasya Ekonomik Birliği dışındaki ülkelere buğday ve diğer hububat ihracatında kota uyguladığı anımsatılan raporda, Ukrayna buğdayının üretimindeki ve ihracatındaki aksamaların bu temel gıdanın tedarikini daha da kısıtlayacağı kaydedildi.


DÜŞÜK VE ORTA GELİRLİ ÜLKELER AÇLIK RİSKİ İLE KARŞI KARŞIYA


Düşük ve düşük orta gelirli ülkelerin belirli temel gıda maddelerinin yüzde 40'ından fazlasını Ukrayna'dan ithal etiğine işaret edilen raporda, bu ülkelerin özellikle kısa vadeli arz kıtlığı riski altında olduğu vurgulandı. Raporda, Gambiya, Lübnan, Moldova, Cibuti, Libya ve Tunus için toplam buğday ithalatında Ukrayna'nın payının yüzde 40'ının üzerinde olduğu, bu ülkelerin hızlı bir şekilde alternatif kaynaklara geçmekte güçlük çekeceği ve muhtemelen kısa vadede arz sıkıntısı yaşayacağı aktarıldı.

Diğer Haberler