Bursa'daki sel felaketinden etkilenen orman köylerine hibe desteği müjdesi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Bursa'da meydana gelen sel felaketinden etkilenen orman köylerine 2 milyon lira hibe desteği verileceğini duyurdu.
27 Haziran 2020 Cumartesi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Bursa'da yaşanan sel felaketi sonrasında birçok orman köyünün zarar gördüğünü ve bu konuda köylere 2 milyon liralık hibe desteği paketi hazırladıklarını duyurdu.

Selden etkilenen bölgelerde Bakan Pakdemirli ve İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu incelemelerde bulundu. Yenişehir Havalimanı'nda gazeticilere açıklamalarda bulunan Bakan Pakdemirli, ekiplerin sel bölgesinde yoğun ve hızlı bir çalışma sürdürdüklerini ifade etti. Sel felaketinden toplamda 5 ilçenin, 43 kırsal mahallenin ve 26 bin dekar alanın etkilendiğini belirten Pakdemirli, bölgede bulunmalarının asıl sebebinin söz konusu felaketin kırsal bir alanda olmasının, olduğunu söyledi. Bölgede hem tarımın hem de hayvancılığın belirli ölçülerde zarar gördüğünü söylerken, hayvancılıktan ziyade tarım alanlarının büyük bir zarar gördüğünü ve bu nedenle bölgeye özel ilgi göstermekye çalıştıklarını ifade etti.

Bölgede yüz binlerce derenin ıslah edilmesi gerektğini ifade eden Pakdemirli, söz konusu derelerden uzak bir şekilde tarım alanlarının konumlanması gerektiğini ifade etti. Zarar gören tarım alanları için ayrılan 2 milyon liralık hibe desteğinin kısa süre içerisinde dağıtımının yapılacağını belirten Pakdemirli, konuyla ilgili duyuruyu ilerleyen günlerde yapacaklarını, ödemelerin hangi kriterler kapsamında ve ne şekilde olacağını ayrıntılı olarak açıklayacaklarını ifade etti. 

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler