Büyük Birlik Partisi’nden EYT açıklaması! “Sorundur”

BBP Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Alfatlı: “Ben de bir EYT’liyim, 99 yılında çıkmış bir kanun iktidarın çıkardığı kanun değildir, ancak iktidarın çözmesi gereken bir sorundur” ifadelerini kullandı.
31 Mayıs 2022 Salı

Büyük Birlik Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Alfatlı, Norm Haber’de yayınlanan ‘Yerel Bakış’ programında İlhami Yıldız’ın sorularını yanıtladı.

Alfatlı, gündemde olan EYT sorununa ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“Biz milletimiz için siyaset yapıyoruz, doğru neyse onu söylemek zorundayız. Emeklilikte Yaşa Takılanlar sorunu 1999 yılında çıkmış bir kanun, iktidar döneminin çıkardığı kanun değil ancak iktidar döneminin çözmesi gereken bir sorun. Çok ciddi mağduriyetler var ancak bir kesim var ki bu mesele çözülmesin, bunu üzerinden siyasi rant değiştirelim diyerek çözülmemesiyle ilgili projeleri ortaya koyuyorlar.

Ben de EYT’liyim. Bu düzenleme yapılsın bu esnada siz almadığınız maaşların tamamını devlet size ödeyecek derseniz bu meselenin çözülmesini istemiyorsunuz demektir.
Dolayısıyla bu meselenin hemen çözülmesi lazım, bundan itibaren yaşanan mağduriyetleri giderecek şekilde çözümlenmesi lazım.
Aylık Bağlama Oranının büyük bir haksızlık olduğunu ifade ediyoruz. Belli bir rakamın altında prim ödeyen çalışanların daha fazla çalışmasına rağmen emekli maaşları düşüyor, bunun acilen düzeltilmesi lazım.

EYT’lilerin özellikle mağduriyeti fazla olanlar başta olmak üzere bunların mağduriyetleri çözülmesi gerekiyor. 2500 lira en alt gelir dilimindeki emekli maaşı çok düşük kalmıştır bunun asgari ücrete eşitlenmesi lazım.”

Diğer Haberler