Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü konut satışlarının arttığını duyurdu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü, konut kredisi faiz oranlarının dürülmesiyle birlikte konut satışlarında ciddi bir artış olduğunu açıkladı ve rakamları bildirdi.
29 Haziran 2020 Pazartesi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü, faiz oranlarının düşmesiyle birlikte konut satışı başta olmak üzere gayrimenkul satışlarında ciddi bir artış meydana geldiğini belirtti. Geçtiğimiz yıl 1-27 Haziran tarihinde ülke genelinde 6 bin 658 kredili konut satışının gerçekleştiğini, 2020 yılı aynı döneminde ise satışların faiz oranlarının düşmesiyle birlikte 93 bin 704'e yükseldiğini belirtti.

Konut satışlarında İstanbul zirvede

Faiz indirimiyle birlikte yalnızca konut satışlarının değil, diğer gayrimenkul satışlarının da ciddi bir şekilde artış gösterdiğini belirten Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü, 1-27 Haziran'a ilişkin  gayrimenkul satışlarının verilerini açıkladı. Tarla, arsa, işyeri konut ve diğer taşınmazların satışına ilişkin geçtiğimiz yıl 1-27 Haziran tarihleri arasında 99 bin 125 işlemin gerçekleştiğini, bu yıl 1-27 Haziran'da ise söz konusu işlem sayısının 284 bin 487 olarak kayıtlara geçtiğini duyurdu.

İllere göre konut satış rakamlarını da açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü, İstanbul'un bu konuda açık ara önde olduğunu duyurdu. İstanbul'da gerçekleşen konut satışı sayısının 14 bin 465 olduğunu belirten bakanlık, Ankara'da 12 bin 172, İzmir'de 6 bin 2020, Bursa 3 bin 592 ve Antalya'da ise 3 bin 77 satışın gerçekleştiğini belirtti.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler