Çiftçilere büyük müjde! Hazineye ait tarım arazileri çiftçilere kiralanacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, arazisi olmayan veya yeterli miktarda toprak sahibi olmayan çiftçiler için yeni bir düzenleme getirdi.
17 Eylül 2020 Perşembe

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan düzenleme neticesinde toprağı olmayan veya yeterli miktarda toprak sahibi olmayan çiftçilerin, Hazine'ye ait olan toprakları 10 seneliğine kiralayabilecekleri duyuruldu. Milli Emlak Tebliğ'i olarak duyurulan bu proje ise Resmi Gazete'de yayımlanarak yürülüğe girdi.

Yapılan bu düzenlemeyle birlikte Hazine, çiftçilere ikamet ettikleri bölgede yer alan tarımsal arazileri 10 yıl süre ile kiralayacak. İlk yıl için son derece uygun bir kira bedeli ödeyecek olan çiftçiler, arazinin rayiç bedelinin yüzde 1,5'i kadar kira bedeli ödeyecekler. Üstelik sözleşmenin başlama ve bitiş tarhileri de mümkünse ekim ve hasar dönemleri dikkate alınarak belirlenecek. 10 yıl sonunda çiftçiler gerekli şartları karşılamaları ve heyet incelemeleri sonucunda onay verilmesi durumunda araziyi 10 yıl daha kiralayabilecekler.

Hazine'ye ait tarım arazilerinin olduğu bölgelerde söz konusu düzenlemeye başvurular az olursa, toprağı olmayan veya yeterli miktarda toprak sahibi olamayan çiftçiler dışında kalan çiftçiler de bu düzenlemeye başvurabilecekler. İkamet ettiği bölgede böyle bir hak sahibi olmak isteyen çiftçilerin en az 3 yıl süreyle yaşadıkları adreste ikamet etmiş olmaları şartı da aranacak. Başvuruların fazla olması durumunda ise nüfus kaydı, ikamet durumu, medeni durumu ve aile nüfusu kriterleri gibi detaylar arasında değerlendirilme yapılıp, yüksek puanlı kişiler arasında kura çekilecek.

Kategori:
Etiket:
>

Diğer Haberler