Çiftçinin İhtiyacını Bayraktar Açıkladı

Çiftçilere destek isteyen Bayraktar, kredi faiz oranlarının indirilmesini istedi.
27 Ocak 2015 Salı

Bankalar tarafından çiftçilere yönelik olarak verilen krediler, tarım sektörünü canlandırmak ve çiftçilerin ihtiyaçlarını karşılamak noktasında ne kadar faydalı oldu? Bu soruyu örneklerle yanıtlayan Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar oldukça çarpıcı açıklamalar da yaptı. Çiftçilerin sesinin daha gür çıkması için neler yapılması gerektiğini anlatan Bayraktar “çiftçilerimiz desteklenmeli” diyor.

Tarım sektöründe kullanılması için verilen banka kredilerinin % 35,5’inin faiz oranının yüksek olduğunu dile getirerek tüm dikkatlerin bu kredilere çevrilmesine neden olan Bayraktar, yüksek faizlere bir son verilmesi gerektiğini dile getirdi. Bayraktar çiftçilerin düşük faizli krediler ile desteklenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Tüm bu açıklamalarını yazılı olarak yapmayı tercih eden Şemsi Bayraktar’a göre çiftçilerin yüksek faiz oranına rağmen banka kredilerine yönelmelerinin nedeni yaşadıkları finansman sıkıntısı… Bayraktar açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Düşük faizli krediler Hazine sübvansiyonu nedeniyle faizde piyasanın çok altında kalıyor. Çiftçimizin doğal afetler yüzünden başı dertten kurtulmuyor. Zaten yapısal sorunlar da çözülmüş değil. Ürettiği ürünlerdeki fiyat artışı, enflasyonun altında seyrettiği için alım gücünde kayıp meydana geliyor. Bütün bunlar yüzünden çiftçimizin uygun faizli finansmana ihtiyacı var. Yüksek faiz oranları, çiftçimizin altından kalkabileceği rakamlar değil. Çiftçimiz, düşük faizli ve yeterli finansmanla desteklenmeli."

“Bu borçların ertelenmesi gerekiyor”

Şemsi Bayraktar açıklamasında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu verilerinden de çeşitli örnekler verdi. Krediler içerisinde tarım kredilerinin oranının % 3,35’te kaldığını ve tarımda takibe dönüşüm oranının % 3,18 olduğunu sözlerine ekleyen Bayraktar bu tablonun çiftçinin borcuna ne kadar sadık olduğunun göstergesi olduğun altını çizerek konuya dair şu sözlerle kamuoyuna seslendi: "Bu borçların ertelenmesi gerekiyor. SGK ve elektrik borçları da yeniden yapılandırılmalı, sadece Ziraat Bankası ve tarım kredi kooperatifleri aracılığıyla kullandırılan sübvansiyonlu krediler, diğer kamu bankaları tarafından da verilmelidir.

Alınacak erteleme kararı, doğal afete maruz kalan veya ödeme güçlüğü çeken bütün üreticilerimizin kullandıkları kredilerin tümüne uygulanmalı, bu uygulama tarımsal kredi kullandıran diğer bankaları kapsamalıdır. Doğal afetlerden zarar gören çiftçimize yeni kredi açılmalı, bu yıl borcunu ödeyemeyecek çiftçimizin elektrik ve SGK ödemeleri ertelenmelidir."

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler