Çin Borsalarında ''PANİK'' Yaşanıyor

Çin Borsası güne hızlı düşüş ile başladı.
08 Temmuz 2015 Çarşamba 11:53


Çin'de bugün hisse senedi piyasalarında düşüş yaşanırken, Çin şirketlerinin Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan toplam 25 milyar dolarlık rekor anlaşmaları tehlikeye girdi. Çin şirketleri yurt içinde yüksek getiri arayışına başladığı için ABD piyasalarını terk etmeye başladı.

YATIRIMCILARDA ''PANİK'' YAŞANIYOR

Çinli yetkililer borsa yatırımcılarının panik havasına kapılmaya başladığını söyledi. Uyarıda bulunan yetkililer bu panik etkisinden dolayı firmaların hisse işlemlerini durdurmasındaki sayının arttığını belirtti.

Çin şirketlerinin ABD borsalarında işlem gören Shanghai ve Shenzhen hisse senedi piyasalarında düşüş yaşandığı için 25 milyar dolarlık satın alım anlaşmaları donma riski karşı karşıya kalabilir. Çin yetkililerinin, yaşanan bu paniğin etkisiyle daha fazla sayıda firmanın işlemlerini durdurması üzerine rekor anlaşmaların raydan çıkabileceği yönünde açıklamaları oldu.

ÇİN PİYASALARINDAKİ GERİLEME DURMUYOR!

CSI 300 endeksi bugün sabah işlemlerinde yüzde 4.8 düşüş gösterirken, Shanghai endeksi de yüzde 3.9 gerileme yaşadı. Shanghai ve Shenzhen hisse senedi piyasalarındaki en büyük 300 firmanın listeleyen CSI 300 endeksi ve Shanghai endeksi piyasaların açılışında yaklaşık yüzde 8 oranında kayıplar yaşadı.
Shanghai Bileşik Endeksi yaklaşık yüzde 8 olan kayıpları ile üç haftalık düşüşünü genişletti. Bu durum da piyasa değerinde 3 trilyon dolardan fazla kayıp olmasına yol açtı.
Summit Research Partners analistlerinden olan Henry Guo, “Zamanlama ve değerlemeler şirketlerin özele geçmesi için elverişli değil. Düzeltme anlaşmaların bazılarının gerçekleşmeyeceği endişesini yansıtıyor”  şeklinde açıklamalarda bulundu.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler