Çin Hisseleri Yasaktan Sonra Toparlandı

Dünkü yasaktan sonra Çin Hisseleri hızla eski haline geri dönüyor.
09 Temmuz 2015 Perşembe 10:58


8 Temmuz Çarşamba günü regülatörler tarafından büyük hisse sahiplerinin borsaya kotelenmiş şirketlerdeki hisselerini satmaları yasaklanmıştı. Bugün ise Çin hisselerine bakıldığında bu durumdan kaynaklı toparlanmalar görülüyor.

VOLATİL İŞLEMLERDE YÜKSELİŞ BAŞLADI

Çin hisselerinde görülen satış dalgalanması bir ayda piyasa değerinden tam 3.9 trilyon dolar götürdü. Yaşanan satış dalgalanmasının ardından Çinli yetkililerin yatırımcıların güvenini yeniden kazanmak için çalışmalar başlattı. Geçtiğimiz 10 gün boyunca Çin yetkilileri tarafından neredeyse her gün piyasayı destekleyici tedbirler açıklandı.

Açıklanan destekleyici önlemler ile birlikte bugün Çin hisseleri volatil işlemlerde yükselme göstermeye başladı. Hisse senetlerindeki artışın öncülüğünde tüketici ve sağlık hizmeti şirketleri yer aldı. Yabancı traderlar ise bu hafta Pazartesi, Salı ve Çarşamba günü boyunca rekor hızda Çin hisse satışı gerçekleştirdi. Traderlar özeliikle dün rekor miktarda kredili işlemi likite çevirdiler.

2009'DAN BU YANA EN HIZLI YÜKSELİŞİ GÖSTERDİ

Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi ise 2009 yılından bu yana günlük yükselişlere bakıldığında en hızlı yükselişini gösterdi. Çinli yetkililerin aldığı yeni önlemler sonrası Şanghay borsası yüzde 5.8 artarak 3,709 puanda günü kapattı. Şanghay borsası, yüzde 3.8 düşmesinin ardından dün yerel saat ile 13.18'de 5.7 yükselerek 3,707.03 puana gelmişti. Hemen sonrasında da yüzde 5.8 ile 2009' dan beri en hızlı günlük yükselişi kaydetti.
Çin’de 1,439 şirketin işlemleri durduruldu. Satıcılar ise Çin piyasasının yüzde 50’sinin dışında bırakıldı. Bunun üzerine regülatörler dün büyük hisse sahiplerinin borsaya kotelenmiş şirketlerdeki hisselerinin satılmasını yasakladı. Xinhua Haber Ajansı’nın haberine göre kamu güvenliği bakanlığı hisse senetlerinde yaşanan bu satışlarla ilgili olarak kasıt var mı araştırması yapacak.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler