Çin ve İran Türkiye'de Banka Kurmak İstiyor

Bank of China'nın lisans isteği ile ilgili açıklama yapan BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, bir çok konuya değindi.
09 Eylül 2015 Çarşamba 10:46


Bank of China'nın lisans isteği ile ilgili açıklama yapan BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, kredi kartına taksit sınırlamasının gevşetilmesi ve yeni katılım bankası talebiyle ilgili de önemli açıklamalarda bulundu.

BANK OF CHİNA'NIN LİSANS TALEBİ İLE İRAN'IN KATILIM BANKASI TALEBİ

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Mehmet Ali Akben yaptığı açıklamada, Bank of China ile yarın görüşmelerinin olduğunu bildirdi. Lisans alımı ile ilgilenen bankanın bu işe çok ciddi baktığını belirten Akben, Çinli gruplar tarafından bankacılık alanında Türkiye'ye yoğun ilgi olduğunu vurguladı. BDDK Başkanı, 10 Eylül tarihinde gerçekleşecek olan görüşmenin ilgili banka ile yapılacak ikinci görüşme olacağı bilgisini verdi.

Bank of China'nın Başkan Yardımcısı ile görüşüleceğini kaydeden Akben, grubun geniş bir ekip oluşturarak geldiklerini de vurguladı. Yeni bir banka kurma talebinde olan Bank of China'nın Türk bankacılık sektörü ile ciddi olarak ilgilendiğini söyleyen BDDK Başkanı, sektör ile yakından ilgilenen Çinli bir grubun da Commercial Bank of China Limited (ICBC) olduğunu aktardı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı açıklamasında, İran'dan katılım bankası talebi olduğunu belirtti. Akben, İran üzerindeki kısıtlamaların kaldırılması durumunda katılım bankacılığı sektörü ile alakadar İran'ın da bir takım isteklerinin olduğunu söyledi. Ayrıca AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Akben, kamu ve özel ayrımı yapılmaksızın BDDK'nın bütün bankalara eşit mesafede durduğunu dile getirdi.
Diğer Haberler