Çipras'ın Referandum Resti Görüldü

Çipras'ın referandum çağrısı.
02 Temmuz 2015 Perşembe 13:05


Dün yapılan Eurpgroup telekonferansı öncesi Yunanistan Başbakanı Çipras son bir hamle daha yaparak kreditörlere mektup yazdı ve ‘ Anlaşmaya hazırım. ‘ dedi. Ancak Almanya Başbakanı Merkel ve Eorogroup’tan referandumu bekle çağrısı sonucu bu hamle karşılıksız kaldı.

Avrupa Birliği ile yaptığı pazarlıklarda elindeki gücü artıracağı düşüncesi ile referandum kozunu sahaya süren Yunanistan Başbakanın hesabı Brüksel’e uymadı ve yaptığı önerileri yine kabul ettiremedi. Bu son dakika hamlesine başta Merkel olmak üzere tüm bölgeden olumlu yanıt gelmemesi ise AB’nin Çipras’ın referandum restini gördüğünü ifade ediyor.
Çipras dün masaya oturduğu kreditörlere Eurogroup maliye ve ekonomi bakanları ile yapılacak olan toplantıda ele alınmak üzere bir teklif sundu. Bazı koşullar karşılığında talepleri kabul etmeye hazır olduğunu mesajını mektubunda yazan Çipras’ın bu tavrına karşılık cevap gecikmedi ve çok geç kalındığı ve nitelik içermediği ve ciddi bir müzakere için temel olmadığı söylendi.
Financial Times gazatesinin haberine göre Çipraş’ın bazı şartları
  • Yunanistan’daki KDV oranında yapılması istenen değişiklikler kabul edilecek ama Yunan adalarında ki % 30’luk indirim sabit kalacak.
  • Emeklilik yaşının 67’ye çıkarılması için en uygun zaman 2022 yılıdır.
  • Düşük gelirli emeklilere verilen maaş 2019 yılında sona erdirilecek, şeklindeydi
Çipras’ın gönderdiği mektuba verilen olumsuz yanıtın akabinde Almanya Başbakanı Merkel Avrupa’nın kural ve ilkelerine uyulmasına ihtiyaç olduğunu öne sürülerek referandumu bekleme kararı aldıklarını belirtti. Merkel bu tavrını akşamüzeri telekonferans yöntemi ile toplanan Eurogroup ile de paylaştı. Toplantı sonrasında Eorogroup Başkanı Jeroen Dijsselbloem “Bu aşamada Eurogroup bünyesinde ya da Atina ile kurumlar arasında yeni görüşmeler yapılmasını gerekli görmüyoruz. Referandumun sonucunu bekleyip bu sonucu dikkate alacağız” sözleriyle özetledi. 

Eurogroup toplantısı sonrası gözlerin çevrildiği Avrupa Merkez Bankası ( ECB ) aslında olumsuz bir karar vermedi ve  Yunan bankalarının “yaşam hattını” kesmeme kararı aldı ve Yunan bankalarına yönelik olarak devrede olan acil likidite desteğinin (ELA) seviyesini 89 milyar Euro düzeyinde tutmayı sürdürmeyi tercih etti. Ancak acil likidite ihtiyacı içinde olan Yunan bankaları bu düzeyin artırılmasını istiyordu.

Diğer Haberler