Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ekonominin normalleşmesi sürecine dair açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, normalleşme sürecine dair açıklamalarda bulundu. Yeni normalleşme kararlarının ekonomik anlamda özellikle enflasyona olumlu katkısının olacağını belirtti.
10 Haziran 2020 Çarşamba

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9 Haziran Salı günü yeni normalleşme kararlarını açıkladı. Yeni kararlar beraberinde birçok esnemeyi getirirken Erdoğan, bu kararların özellikle enflasyonun düşüşü konusunda olumlu yönde etki edeceğini beklediklerini dile getirdi. Dolar kuru ve ekonominin ikinci çeyrekteki nasıl seyredeceği gibi konulara da değinen Erdoğan, normalleşme sürecine dair umut dolu açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, ilk olarak enflasyonu düşürmek adına çaba gösterdiklerini dile getirdi. 2020'de %8.5 olarak açıklanan enflasyonun kademe kademe düşmesi için çalışmalar yapıldığını dile getiren Erdoğan, 2021'de açıklanan bu enflasyon oranının %6'ya çekmek istediklerini ifade etti. 2022 enflasyon hedeflerine de değinen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2022'de enflasyon hedeflerinin %5'in  altında olduğunu söyledi. Ekonominin ikinci çeyrekte olumsuz yönde ve dalgalı bir şekilde ilerleyebileceğini belirtirken, döviz kuru değişimlerinin diğer ülkelere göre ülkemizde çok daha umut verici olduğunun altını çizdi.

Son dönemlerde gıda fiyatlarının şişkinlik gösterdiğini ve bu konuda tüketicilerin şikayetlerini dikkate aldıklarını belirten Erdoğan, gıda fiyatlarının şişmesi konusunda gerekli önlemlerin en kısa sürede alınacağını duyurdu. Mayıs ayı ekonomik verilerin düzelme ve yükseliş gösterdiğini söyleyen Erdoğan, İstihdam Kalkanı projesinin detaylarının yakın zamanda Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından kısa süre içerisinde açıklanacağını belirtti. Ayrıca tamamlayıcı emeklilik sisteminin de 2022'de tam olarak devreye gireceğini ifade etti.

Yeni normalleşme adımları atıldı ve birçok yasak önemli ölçüde genişledi

Yeni normalleşme kararlarını açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 18 yaş altı kısıtlamasına dair önemli bir gelişme duyurdu. Erdoğan, 18 yaş altı kısıtlamasının ebeveyn refakatiyle sona erdiğini belirtti. Artık 18 yaş altı gençlerin, ebeveynlerinin refakati eşliğinde sokakta rahatlıkla dolaşabileceklerini duyurdu. Bununla birlikte 65 yaş ve üstü kişilere ilişkin de normalleşme süreci kararlarını açıklayan Erdoğan, 65 yaş ve üzeri kişilerin artık saat 10.00 ve 20.00 saatleri arasında rahatlıkla dolaşabileceklerini belirtti.

Lokanta, kahve ve kafe gibi işletmelerin kapanış saatleri konusunda yeni bir güncellemeye gidildiğini belirten Erdoğan, bu tür işletmelerin artık 24.00'a kadar açık olabileceklerini ifade etti. Sinema, tiyatro ve gösteri merkezleri gibi yerlerin de 1 Temmuz itibariyle açılabileceğini belirten Erdoğan, bu tür yerlerin hijyen kurallarına dikkat edilmesi durumunda faaliyetlerine başlayabileceklerini duyurdu.

Yeni normalleşme kararları içerisinde nikah salonları ve düğün salonları da yer aldı. Bu tür mekanların açılış tarihleri hakkında konuşan Erdoğan, nikah salonlarının 15 Haziran'da, düğün salonlarının ise 1 Temmuz'da açılabileceğini duyurdu. Ayrıca bu mekanların belirlenen sosyal mesafe ve hijyen kuralları eşliğinde faaliyete geçebileceğini belirtti. 

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler