DenizBank Büyümeden Yana

DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş Merkez Bankası kararları konusunda görüş bildirdi.
30 Haziran 2014 Pazartesi 13:07


Bankacılık sektörü Başbakan’ın eleştirilerine kilitlendi. Başbakan tarafından Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’ya yönelik sert eleştiriler uluslararası piyasalar kadar, Türk bankacılık sektörünün de gündeminde bomba etkisi yaptı. Ülke ekonomisi ve bankacılık sektöründeki gelişmeler hakkında görüşlerini açıklayan Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş Merkez Bankası’nın bağımsızlığı ve faiz politikaları çevresinde yaşanan tartışmalara ilişkin konuya kişilerin ve kurumların, haklı ya da haksızlığı üzerinden yaklaşmadığını, teknik açıdan baktığını vurguladı. Ateş, Merkez Bankası’nın bağımsızlığı konusunda, “Evet, Merkez Bankası kesinlikle bağımsız olmalı. Ama Merkez Bankası günümüz dünyasında bağımsız olmakla birlikte, sadece fiyat istikrarı ile değil büyümeyle ilgili de hükümetle bir orta yol bulmak zorunda” şeklinde konuştu.

“Merkez Bankası Bağımsız Olmalı”

2008 krizinden sonra başlayan süreç içinde Merkez bankalarının büyümeyi de destekleyen politikalar benimsediğini ifade eden Ateş “Merkez Bankası bağımsız olmalı. Ama büyüme ve enflasyon arasındaki çelişkiyi ortadan kaldırmak için hükümete yaklaşmalı. Hükümet de Merkez Bankası’nın bağımsızlığını kendi mukaddes varlığı gibi korumalı” dedi.

“Merkez Bankası’nın bağımsız olması bizim keşfettiğimiz bir prensip değil” diyerek sözlerini sürdüren Ateş, “Merkez’in bağımsızlığı çok hassas bir konudur. Türkiye olarak geldiğimiz noktada sürdürülebilir büyüme sağlamamız şart. Ancak büyümemizi de özellikle enflasyon ve cari açık bakımından kontrol etmek durumundayız. Dolayısıyla büyüme ve enflasyon arasındaki bu çelişkili durumu ortadan kaldırmak için Merkez Bankası, biraz Hükümete yaklaşacak, yani büyümeyi kollayacak. Ama Hükümet de Merkez Bankası’nın bağımsızlığını kendi mukaddes varlığı gibi koruyacak.” 2008’deki küresel krizin ardından merkez bankalarının sadece en asli görevleri olan fiyat istikrarını korumanın yanında, büyümeyi de destekleyecek politikalara yönelmek durumunda kaldıklarını vurgulayan Ateş, “ABD Merkez Bankası (Fed) ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) gibi büyük merkez bankaları kriz sürecinde attıkları her adımda büyümeyi desteklemeye özen gösterdiler" şeklinde konuştu.

Diğer Haberler