Dev Banka Satılıyor! İşte Fiyatı

HSBC'nin ING Bank'a satışı ile ilgili bilgiler yer almaktadır.
23 Temmuz 2015 Perşembe 10:04


Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) 2000 yılında el koyarak, 350 milyon dolar karşılığında İngiliz bankacılık devine sattığı Demirbank şimdi 750 milyon dolara satılıyor. 

EN UCUZ SATILAN BANKA

TMSF bünyesindeki Demirbank 21 Eylül 2001'de İngiltere merkezli HSBC Grubu'na satılmıştı. HSBC'nin Türkiye'de dahil olmak üzere dört ülkede sorunlu operasyonları olduğu için bu konuda adım atmak isteği doğrultusunda, Türkiye biriminin ING Group'a satış anlaşmasının kısa zamanda sonuçlanması bekleniyor. Konuya hakim olan kaynaklar Reuters'e yaptığı açıklamada, İngiliz bankacılık devi HSBC'nin satış tutarında 700-750 milyon dolar gibi bir meblağının söz konusu olabileceğini söylediler.
Mart sonundan itibaren özkaynakları 2.96 milyar TL olan HSBC Türkiye, söz konusu olan rakamlara göre bankacılık sektöründe en küçük çarpanla yapılmış satışı gerçekleştirecek.

HSBC Türkiye'nin satışı hakkında bilgili olan bir kaynak da Reuters'e, anlaşmanın kısa sürede sonuçlanacağını açıkladı. Merkezi Fransa'da bulunan BNP Paribas HSBC Türkiye ve merkezi Bahreyn'de olan Arab Banking Corporation (ABC) için de bağlayıcı olmayan teklifler verilmişti. Ancak bağlayıcı teklif ise sadece ING Group'a sunulmuştu.

ING ALIRSA İKİ KATI BÜYÜYECEK

Financial Times da kısa süre önce yapılan haberde, Türkiye bankacılık sektörünün, Finansbank ve HSBC satışlarıyla konsolide olmaya hazırlandığı yazılmıştı. Ayrıca geçen yıl ülkemizde 155 milyon dolar zarara uğrayan HSBC'nin Türkiye operasyonlarını, 1.1 milyon dolarlık defter değerinden daha düşük bir tutar üzerinden satmasının beklenildiği de basında yer almıştı. HSBC'nin Türkiye birimi için ING'nin alıcı olmasıyla, ING Bank'ın Türkiye'deki operasyonlarının büyüklüğü iki katına çıkacak. 

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler