Devlet başvuranlara her ay 1084 lira maaş verecek

Asgari ücretliye, emekliye ve memura yapılan zamların ardından 65 yaş aylığı alanlara ne kadar zam yapılacağı merak konusu oldu.
21 Şubat 2022 Pazartesi

Bu yıl için asgari ücretliye emeklilere ve memurlara yapılan zamlar sonrası 65 yaş aylığı alanların ne aylığı ne kadar zamlı alacağı gündem konusu oldu.  Devletin verdiği diğer bütün maaşlar gibi 65 yaş aylığı almanın da bazı kriterleri söz konusu.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen 65 yaş aylığı için en önemli kriter ise; hiçbir sosyal güvencesi, düzenli ek veya aylık geliri olmayan vatandaşlara veriliyor. 

Peki, bu yılki 65 yaş aylığı ile ilgili neler biliniyor, işte detaylar...

65 yaş aylığı alan vatandaşlara yapılan zam, asgarî ücrete yapılan zamdan sonra belirlenmişti. Bu yıl yalnızca asgarî ücretle çalışan vatandaşların maaşları değil, aynı zamanda devletten maaş desteği alan vatandaşların da ücretlerinde artış yapıldı.
Bu noktada hiç çalışmamış veya emekli olmak için primi yetmeyip emekli olamayan geliri düşük yaşlı vatandaşlara her ay destek mahiyetinde maaş veriliyor. Geçtiğimiz ay memur katsayısında yapılan değişiklikle birlikte 65 yaş aylığı, bu sene 828 TL'den 1084 TL'ye yükseltildi.
 
65 YAŞ AYLIĞINI 800 BİN VATANDAŞ ALIYOR
  
65 yaş aylığının verilme amacı ise, yaşlı vatandaşların sosyal hayata tam ve etkin bir şekilde ve bağımsız bir bir yaşam sürmeleri için. Diğer yandan 65 yaş aylığı alan vatandaşların sayısı ise 800 bin kişiye dayandı. 65 yaş aylığı her ayın iki haftası içerisinde aylığı alan vatandaşların hesaplarına yatırılıyor. Şubat ayında geçen ayın zammı da dahil edilerek, toplamda 1 milyar 31 milyon TL, yaşlı vatandaşlara verilen destek hesaplara yattı.
65 YAŞ AYLIĞI NEREDEN YAPILIYOR?

65 yaş almak isteyenler, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı üzerinden (kaymakamlık) yapmak zorunda. Yapılan başvurular ise en geç 1 ay içerisinde neticeleniyor.

65 YAŞ AYLIĞI İÇİN GELİR KONUSU ÇOK ÖNEMLİ

65 yaş aylığına yapılacak zamlar, memur maaş katsayısındaki artışa göre her sene ocak ve temmuz ayında tekrar hesaplanıyor. 65 yaş aylığı alabilmek için de desteği alacak kişinin kendisinin ve eşinin kişi başına düşen ortalama aylık gelirinin asgari ücretin aylık net tutarının üçte birinden az olması şart. Bu rakam bu yıl için 1417 lira. 

Öte yandan emekli maaşı alanlar, nafaka alanlar, dul ve yetim aylığı alanlar, sosyal hizmetlerden destek alanlar yani herhangi bir yerden geliri olanlar 65 yaş aylığı alamıyor.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler