Devlet Destekli Evlilik Kredisi 2015

Yeni açıklanan devlet destekli evlilik kredisi.
29 Ocak 2015 Perşembe 14:04


Maddi yetersizlikleri nedeniyle evliliğe sıcak bakamayanlar devlet destekli bir uygulama ile rahat bir nefes almaya başladı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yüzlerce çiftin maddi sıkıntılar nedeniyle evlenemediğini fark edince bu durumu ortadan kaldırmak ve sıkıntılarına çare olmak için kolları sıvadı. Bakanlık bünyesinde hayata geçirilen en mühim ve aynı zamanda en gerekli projelerden biri olan devlet destekli evlilik kredisi şimdiden büyük talep görmeye başladı.

Aile birliğinin sağlanması ve evlilik yolunda yaşanacak maddi sıkıntılara çare olması, çiftlerin ihtiyacı olan desteğin sağlanması bu projenin en temel amaçlarını oluşturuyor. Devlet destekli evlilik kredisi faizsiz olduğundan çiftlerin beklentilerini de karşılıyor. Çünkü geri ödeme planı yeni evli çiftlerin bütçelerini zorlayan rakamlardan oluşmuyor.

Kimler Devlet Destekli Evlilik Kredisi Alabilecek?

Ancak isteyen herkes bu krediye başvuru yapamaz! Bakanlık yalnızca ihtiyacı olan çiftlerin kredi olanağından faydalanmasını istediği için bazı koşullar öne sürüyor. Bu koşullara sahip olan çiftler gönül rahatlığı ile başvurusunu yaparak devlet destekli evlilik kredisi olanağından istifade edebilir. Peki, bu koşullar nelerdir? İşte evlilik kredisine başvurabilmek için aranan şartlar! 

Devlet Destekli Evlilik Kredisinde Yaş Sınırı Var!

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hayata geçirilen bu kredi uygulamasında yaş sınırı bulunuyor. Çiftlerin kredi başvurusu yapabilmesi için 18 yaşından büyük ancak 24 yaşından da küçük olması gerekiyor. Bu koşuldaki amaç çiftleri genç yaşta evlenmeye teşvik etmek oluyor. Ancak yapılan küçük bir değişiklik ile eş adaylarından birinin üniversitede okuyor olması durumunda yaş sınırının 26’ya çekilmesi kararlaştırıldı.

Kredi Başvurusu Yapan Çiftlerin Sicillerine Bakılıyor!

En çok dikkat çeken koşul ise çiftlerin sicillerinin de kredi başvurusu yapıp yapamayacakları noktasında belirleyici olması kararıydı. Bakanlık, evlenecek olan çiftin her ikisinin de daha önce Türk Ceza Kanunu kapsamında tanımlanan ağır suçlardan biri hakkında hüküm giymemiş olmasını istiyor. Daha önce ağır suçlardan birini işlemiş ve hüküm giymiş olanlar maalesef evlilik kredisi başvurusunda bulunamayacak.

Maddi İmkansızlık da Koşullar Arasında Yer Aldı!

Bakanlık yalnızca maddi imkansızlıklar içerisinde bulunan çiftlerin bu projeden istifade etmesini istiyor. Bu nedenle belirli bir mala, mülke ve gelire sahip olanların kredi başvurusu reddedilecek. Maddi açıdan bir sıkıntı içerisinde olunduğunun belirlenmesi ve onaylanması gerekecek. Elbette projenin amacı toplumdaki dengenin korunması! Bu nedenle yalnızca maddi sıkıntısı olan çiftlere söz konusu imkanın tanınmasına şaşırmamak gerekiyor. Aksi halde proje amacından sapacaktır. 

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler