Dijital bankacılık geliyor: Şubesiz bankacılık dönemi

BDDK düzenlemesi ile Resmi Gazete'de yayınlanan yönetmelikte, Şubesiz dijital bankaların açılmasına ve işlem yapmasına olanak verildi.
29 Aralık 2021 Çarşamba

BDDK’nın yeni düzenlemesi 29 Aralık itibariyle Resmî Gazete’de yayımlandı. Böylece 1 milyar lira ödenmiş sermaye ile gerekli şartları yerine getiren platformlar, şirketler, fintechler dijital banka lisansı alarak bankacılık faaliyeti yürütebilecek. Yönetmeliğin amacı, yalnızca elektronik bankacılık hizmeti dağıtım kanalları üzerinden hizmet veren şubesi bankaların faaliyetlerine ve bankacılık hizmetlerinin finansal teknoloji şirketleri ve diğer işletmelere bir servis modeli olarak sunulabilmesine ilişkin usul ve esasların belirlenmesi olarak belirtildi.

Yönetmelikle neler getiriliyor?

Dijital bankalar, aksi belirtilmedikçe, mevduat ya da katılım bankası olmalarına göre, kredi kuruluşlarının gerçekleştirebileceği tüm faaliyetleri yerine getirebilecekler. Bu bankalar, Kanun ve ilgili düzenlemeler çerçevesinde kredi kuruluşlarının uyması gereken tüm mevzuat hükümlerine ilaveten bu yönetmeliğin hükümlerine de uyacaklar.

Müşteriler kim olabilir?

Dijital bankaların kredi müşterileri olarak sadece finansal tüketiciler ve KOBİ’ler gösteriliyor. Bireysel tüketici kredileri bu bankacılık türünde yer almayacak.

Fiziksel bir alan gerektirecek mi?

Dijital bankalar, fiziki bir ofis bulundurmak zorunda olacaklar. Bunu ticari bir amaç için değil de müşteri memnuniyeti, şikâyeti gibi konular için açık tutacaklar.

Banka şubesi yok, ATM var

Dijital bankalar, kendi fiziki şubelerine sahip olmasalar da başka bankaların ATM ağlarından yararlanabilecek ya da kendi ATM ağlarını kurabilecek. İhraç edecekleri ödeme araçlarını kabul etmek için kendileriyle anlaşma yapacak olan iş yerleri üzerinden, müşterilerine nakit çekim ya da ön ödemeli ödeme araçlarına bakiye yükleme hizmeti verebilecek.

Hizmette süreklilik esas olacak

Dijital bankalar, elektronik bankacılık hizmetleri için, taahhüt edilen süreklilik yüzdesi değerlerini internet sitelerinin ana sayfasında göstermek zorunda olacaklar. Bu değer için en düşük alt sınır yüzde 99.8 olarak belirtilmiş durumda. Aynı zamanda MTBF, MTTR ve süreklilik yüzdeleri Kurumun belirlemiş olduğu usul ve esaslara göre BDDK’ya bildirilecek.

Diğer Haberler