Dijital Tarım Pazarı'nda 100 milyon TL'yi aşkın ciro

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Dijital Tarım Pazarı'na çok önem verdiklerini ve ilerleyen dönemlerde ciro hedeflerinin milyar TL'leri bulması için çalıştıklarını ifade etti.
07 Temmuz 2020 Salı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Manisa programı çerçevesinde Manisa Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen Tarım Sektör Buluşmasına katıldı. Buluşmada Dijital Tarım Pazarı üzerinde duran Bekir Pakdemirli, Dijital Tarım Pazarı'nı ilerleyen dönemlerde daha da çok büyüteceklerini söyledi.

Şuan için Dijital Tarım Pazarın'daki cironun 100 milyon TL'yi aştığını belirten Bakan Pakdemirli, hedefin milyarlarca TL'ye ulaşmak olduğunu belirtti. Hedeflenen cirolara ulaştıkları zaman gıda enflasyonunun düşeceğini, üreticinin daha fazla para kazanacağını ve tüketicinin tarım ürünlerini daha ucuza yiyeceğini ifade etti. Pandemi sürecinde Türkiye'nin gıda arzı konusunda herhangi bir problem yaşamadığını dile getiren Bakan Pakdemirli, bu konuda üreticinin, sanayicinin ve lojistik sektörünün payının çok büyük olduğunu belirtti.

Çiftçilerin pandemiye rağmen iyi bir üretim performansı sergilediklerini söyleyen Bakan Pakdemirli, ilerleyen dönemlerde kullanılmayan hazine arazilerinin de kullanıma açılacağını ve eylül ya da ekim ayına kadar yetiştirmeye çalışacaklarını belirtti. Türkiyenin geçtiğimiz yıl 275 milyar TL'lik tarımsal hasıla elde ettiğini ifade eden Bakan Pakdemirli, 18,5 milyar dolar tarımsal ihracat yapıldığını ve 5,5 milyar dolar da ihracat fazlası verdiğini sözlerine ekledi.

"Üreticiyle tüketici bir araya gelecek"

Dijital Tarım Pazarı'nı çok önemsediklerini söyleyen Bakan Pakdemirli, ilerleyen süreçte söz konusu pazarın çok daha büyük olacağını ifade etti. Bu platform sayesinde üretici ve tüketicinin çok daha yakından iletişime geçebileceğini belirten Pakdemirli, mağazaların veya bayilerin de bu ortam içerisinde yer alacaklarını söyledi. Bakan Pakdemirli, bu platformun kapısının herkese açık olduğunu söylerken, tek amaçlarının tüketiciye doğru ve düzgün mal göndermek olduğunu belirtti. Bu çerçevede her üreticiye kapılarının açık olduğunu da söyledi.

Dijital Tarım Pazarı sayesinde hem üreticilerin hem de tüketicilerin kazanacağını söyleyen Pakdemirli, gıdanın pahalılığının da bu sayede belirli ölçüde düşebileceğini söyledi. 

Kategori:
Etiket:
>

Diğer Haberler