Dış Açık Beklentilerin Altında Çıktı

Akbank Ekonomik Araştırmalar tarafından yayımlanan notta, ithalattaki artış hızının iç talebin yavaşlamasıyla düştüğü belirtildi.
01 Mart 2014 Cumartesi 02:21


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) açıkladığı ellerindeki verilere göre, Ocak ayında %8.6 artış yaşayarak 12.47 milyar dolar, ithalat ise %2.6 oran artışla 19.29 milyar dolara ulaştı. Tüketicilerin bu yükseliş ve yenil yıl başlarında vergi değişikliklerinden etkilenmemesi için birtakım harcamalar üzerine taksit sınırlaması getirilerek ithal ürün talebi kısıtlanmış ve ithalat konusunda gözle görülür bir artış yaşanması sağlanmıştı.

Akbank Ekonomik Araştırmalar ise yayınladığı notlarda ithalat konusundaki artışın yavaşlamasıyla birlikte düştüğünü vurgulayarak, tüketimi tetikleyecek diğer verilerin ve tüketim harcamalarının düşüş yaşayabileceğinin altını çizdi.
Otomobil satışlarının da geriye düşerek tüketici kredilerinde yavaşlama gözlemlenen dönemde, Euro bölgesindeki TL’nın değer kaybı ihracata destek olmaya devam ederken aynı zamanda
dengelenme süreci 2015 yılının ikinci çeyreğinde katkıda bulunacak gibi gözüküyor.

Karşılama Oranları Yükseliyor

Karşılama oranları %61.1 oranından %64.7 oranına yükselerek ihracatın ithalat karşılama oranları dengeyi yakalamış oldu. Yayınlanan verilere bakıldığı zaman aylık olarak sürekli bir şekilde bir önceki aya göre ihracat %4.5 artış gösteriyor.

Verilere göre ayrıca Almanya’da yapılan ihracat 2014 yılının Ocak ayına göre karşılaştırıldığı zaman %20 artış göstererek 1.26 milyar seviyesine ulaşmış oldu. İhracat konusunda
yükselme gösteren ülkeler ise Irak, İngiltere ve İtalya olarak belirlendi.

İthalat konusunda zirveyi Rusya alırken, bir önceki yıla göre toplamda .2’lik bir artış elde etmiş oldu. Rusya’nın yükselişini ise sırasıyla Çin, Almanya ve ABD ülkeleri takip etti.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler