Doğal gaz yardım ödemeleri başladı! Başvurular nereden yapılıyor?

Doğal gaz yardım ödemeleri başladı. Konuyla ilgili açıklamayı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık yaptı. Bakan Yanık 230 bin hanenin bu yardımı aldığı belirtildi.
23 Mart 2022 Çarşamba

Doğal gaz yardım ödemeleri başladı. 18 Şubat tarihinde başlayan başvurular sonucunda yardıma muhtaç hanelere doğal gaz yardımı yapıldı.
Doğal Gaz yardımı kapsamında ev başına 450 ile 1150 TL arasında ödemeler yapıldı. Yardım miktarı iklim koşulları göz önünde tutularak hesaplandı. Öte yandan doğal gaz yardım desteği için başvurular e-devlet üzerinden alınmaya devam ediyor.
 

DOĞAL GAZ YARDIMI BAŞVURUSU NEREDEN YAPILIYOR?


Destek ile ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Yanık, “Başvuruda bulunan ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarımızca hak sahipliği onaylanan 230 bin hanemize senelik desteğimizin birinci taksiti olarak toplamda 80,5 milyon TL’lik destek verdik” ifadelerini kullandı. Doğalgaz Tüketim Desteğine başvuruların e-Devlet sistemi üzerinden devam ettiğini hatırlatan Bakan Yanık, başvuru süreci tamamlanan hanelere ödemelerin süreceğini bildirdi.
 

DOĞAL GAZ YARDIMI NE KADAR VERİLİYOR?


Doğal gaz yardımı miktarı hakkında konuşan Bakan Yanık, “İhtiyaç sahibi hanelere yönelik hayata geçirdiğimiz Doğalgaz Tüketim Desteğinde ödemelerimiz başladı. Isıl harita baz alınarak belirlediğimiz destek tutarımız 450 TL - 1.150 TL arasında değişiyor. Ödemelerimizi iki taksit olarak gerçekleştiriyoruz. Ödemesini yaptığımız ilk taksit tutarı bölgelerin mevsimsel durumuna göre 225 TL ile 575 TL arasında değişecek” dedi.
 

DOĞAL GAZ YARDIMINDAN NASIL YARARLANILIYOR?


Bakan Yanık, “Vatandaşlarımız, e-Devlet’ten yaptıkları başvuruları onaylandıktan sonra PTT’ye gidip faturalarını ibraz ederek destekten yararlanabilecek. Diğer yandan ön ödemeli sayaç kullanan vatandaşlarımızın ise destek miktarı kartlarına yatırılacak” dedi.
 

KRONİK HASTALARA DOĞAL GAZ YARDIMI


Bakan Yanık, “Vatandaşlarımızın başvuru sırasında hastalığına dair raporunu sisteme işlemesi gerekecek. Hastalarımızın yaşadığı hanelere, belirlediğimiz destek tutarına ek olarak yüzde 5 fazla ödeme yapacağız” diye konuştu.

Diğer Haberler