Dolar Güne Rekorla Başladı

Dolar güne 3.06 seviyesinin üstüne çıkarak rekorla başladı.
10 Eylül 2015 Perşembe 06:19


Asya piyasalarının açık olduğu saatlerde değer kaybetmeye devam eden Türk Lirasının karşılaşmış olduğu binde sekizlik değer kaybı dolayısıyla dolar kuru güne 3.0615 seviyesinden başlayarak rekorunu tazelemiş oldu. Yıl içerisinde 2,27 seviyesine kadar gerilemiş olan Dolar'dan bu dönemde böyle bir artış kimse beklemiyordu. Bu beklenmedik durumun ve özellikle son rekorun nedenlerini sıralayacak olursak eğer:

  • Seçim sonrasında ülkede oluşan gerilim ve terör olayları dövizi tırmandırmaya başladı. Bu olaylar nedeniyle Türk Varlıkları değer kaybetmiş vaziyette.
  • Diğer muadilleri ile birlikte hareket ediyor olması da Türk Lirası'nın değer kaybını arttıran bir diğer etmen olarak öne çıkıyor.
  • Piyasalarda var olan  Fed'in faizleri arttıracağına dair spekülasyon ve beklentiler de Dolar'ın artışındaki bir diğer etken.

ABD'de açıklanan verilerde Temmuz ayındaki açık iş sayısı 5.75 milyon olarak açıklanarak rekor kırmış ve istihdam artışının sinyallerini vermişti. Bu rakam, Nisan 2010'dan bu yana görülen en büyük rakam olarak göze çarpmaktaydı. İşsizlik rakamları da son yedi yılın en düşük noktasına kadar gerilemişken ABD'li işverenlerin ekonomi açısından iyimser olduklarını söylemek mümkün.
Dolar nereye kadar gider sorusunun cevabı ise yıl sonu için 3.10 TL olarak tahmin ediliyor. Son dört çeyrekte TL için en doğru tahminlerde bulunan Ebury Partners ve en iyi üçüncü TL tahmincisi Tokyo-Mitsubishi döviz stratejisti Lee Hardman gibi isimler TL'de yıl sonuna kadar dolara karşı binde 23'lük bir düşüş daha bekleyerek 3.10 bandında kur olacağına inanıyorlar. 

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler