Dolar ve gram altının bir haftalık seyri! Dolar ve gram altının son durumu

Dolar ve gram altın geçtiğimiz hafta TCMB'nin faiz kararı sonrasında çok hareketli bir hafta geçirdi. Peki, dolar ve gram altıdna son durum ne?
23 Kasım 2020 Pazartesi

Dolar ve gram altın geçtiğimiz haftalarda çok ciddi yükselişler göstererek yatırımcılarını sevindirmişti ancak Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın istifasının hemen ardından ciddi bir gerileme yaşanmış birçok dolar ve gram altın yatırımcısı ciddi zararlara uğramıştı. Geçtiğimiz hafta itibariyle ufak çaplı bir tırmanış yaşayan dolar ve gram altın TCMB'nin faiz kararı sonrasında yeni bir düşme trendine girdiler.

Dolar geçtiğimiz haftayı yani, 16 Kasım Pazartesi gününü 7.7232 seviyesiyle açtı ve bir önceki haftaya göre ciddi bir düşüşle haftaya başladı. 17 Kasım Salı günü ise doların ufak çaplı bir gerileme yaşadığı görüldü ve 7.7037 seviyesine indiği kayıtlara geçti. Bununla birlikte gözler bir yandan da 19 Kasım Perşembe günü açıklanacak faiz kararındaydı ve yatırımcılar son derece temkinli bir şekilde dolara yaklaşım gösteriyorlardı. 18 Kasım Çarşamba gününe gelindiğinde ise 7.7053 olarak kayıtlara geçen dolar, hafta ortasında seviyesini korudu ve fazla bir aksiyon göstermedi. 19 Kasım Perşembe günü ise TCMB faiz kararını açıkladı ve dolar 7.5779 seviyesine kadar geriledi. Söz konusu gerilemeyle birlikte aslında tüm yatırımlar dolara kaydı ve yatırımcılar uygun fiyatla dolar yatırımı yapıp bekleyişe geçtiler.

20 Kasım Cuma gününe gelindiğinde ise doların ufak çaplı bir yükseliş trendine girdiği görüldü ve 7.6141 seviyesiyle günü tamamladı. Hafta sonu ise aynı seviyesini koruyan dolar böylelikle haftayı 7.60 seviyelerinde kapatmış oldu. Dolar yatırımcıları genel anlamda geçtiğimiz hafta ufak çaplı bir zararla karşılaşmış oldular.

Gram altın için geçtiğimiz hafta fazlasıyla hareketliydi

Gram altın son dönemlerinde en güvenli yatırım araçlarından biri olarak bilinirken, ülkemizde de yatırımcıları en çok tercih ettikleri yatırım aracı olarak nitelendirilebilir. Son dönemlerde, özellikle Berat Albayrak'ın istifasıyla birlikte ciddi bir gerileme yaşayan gram altın, şuan için yaşanan fiyat düşüşü nedeniyle fazlasıyla yatırım aldı. Geçtiğimiz haftayı da son derece hareketli geçiren gram altın, 16 Kasım Pazartesi gününü 467 TL seviyesiyle açtı ve haftaya iyi bir giriş yaptı. 17 Kasım Salı gününe girildiğinde ise gram altının 465 TL seviyesine gerildiği görüldü. Bununla birlikte söz konusu gerileme eğilimi 18 Kasım Çarşamba günü de devam etti ve gram altın 463 TL'ye kadar gerildi. 19 Kasım Perşembe günü TCMB tarafından alınan faiz kararıyla birlikte gram altın ciddi bir düşüş yaşadı ve 19 Kasım Perşembe günü 452 TL seviyesine kadar gerildi. 

20 Kasım Cuma günü 458 TL seviyesine doğru çıkan gram altın, hafta içini bu grafikle son derece hareketli geçirmiş oldu ancak hafta genelinde yatırımcısına kaybettirdi. Hafta sonunda ise yükselişini sürdüren gram altın 21 Kasım Cumartesi gününü 459 TL ile 22 Kasım Pazar gününü ise 460 TL seviyeyle tamamlayarak, yeni haftada ciddi bir yükseliş yaşayabileceğinin sinyallerini verdi.

Kategori:
Etiket:
>

Diğer Haberler