Dolar ve gram altının haftalık seyri

Dolar ve gram altın, bu hafta yatırımcılarını sevindirdi. Haftalardır yatırımcılarını sevindiren gram altın, bu hafta umut vaat etti. Dolar ise sakin bir şekilde yükseldi.
12 Temmuz 2020 Pazar

Dolar, geçtiğimiz haftalarda dalgalı bir grafik çizerken, bir önceki hafta kademeli bir şekilde yükseliş gösterip yatırımcılarını az da olsa sevindirmişti. Dolar, bu hafta da yatırımcılarını sakin bir şekiklde sevindirdi. Oldukça yavaş bir şekilde yükselen dolar, haftalar sonrasında tekrar 6.87 seviyesine çıktı. Gram altın ise bu hafta dalgalı bir grafik çizse de yine de yatırımcılarını mutlu etmeyi başardı. Hafta içinde 400 TL'yi bile gören gram altın, önümüzdeki haftalarda ise 400 TL'yi aşabileceğinin sinyallerini verdi.
 
Dolar haftayı 6 Temmuz Pazartesi itibariyle 6.8647 ile açtı. Haftalardır 6.85 ile 6.86 arasında gidip gelen dolar, 7 Temmuz Salı günüyle birlikte alışılagemiş seviyesi olan 6.8582'ye geriledi. 8 Temmuz Çarşamba günü yükselişe geçen dolar, 6.8655 seviyesine çıktı. 9 Temmuz Perşembe günü 6.8654 ile günü kapatıp seviyesine koruyan dolar, 10 Temmuz Cuma günü ise 6.8668 ile bir miktar daha yükseldi. 11 Temmuz Cumartesi günü ise dolar yukarıya doğru olan genel haftalık grafiğini, birden bire daha da yukarıya taşıdı ve 6.8722 seviyesine çıktı. 12 Temmuz Pazar günü ile birlikte bu seviyesini korumaya devam eden dolar, yatırımcılarını bu hafta fazlasıyla sevindirdi.

Gram altın hafta içi yatırımcılarını sevindirdi, hafta sonuna doğru endişelendirdi

Gram altın yatırımcıları bu hafta büyük ölçüde sevindi. Geçen haftaya göre gram altın, haftalık seviyesinin üstüne çıkmayı başardı. Hafta içinde ise 400 TL barajını aşarak, yatırımcılarını hem şaşırttı hem de fazlasıyla sevindirdi. Yatırımcıları gram altının hafta sonuna kadar 400 TL'nin çok daha üstüne çıkmasını beklerken, gram altın ters bir atak yaptı ve 400 TL'yi aşmaktan vazgeçip 390 ila 400 TL arasında seviyesini korumaya karar verdi.

5 Temmuz Pazar günü 391 TL ile sabit bir şekilde bekleyen gram altın, haftanın açılışı olan 6 Temmuz Pazartesi günüyle birlikte birden bire 393 TL seviyesine çıktı. 7 Temmuz Salı gününe gelindiğinde birden bire 395 TL seviyesine fırlayan gram altın, yatırımcılarını şaşırtmaya ve sevindirmeye devam etti. 8 Temmuz Çarşamba gününe gelindiğinde ise gram altının 398 TL seviyesine çıkması, birden bire herkesi şoke etti. Gram altının bu seviyeyle birlikte 400 TL'yi aşacağı tahmin edilirken, 8 Temmuz Çarşamba günü içerisinde öğleden sonra gram altının anlık olarak 400 TL'yi aştığı görüldü. Artışı sürmesi beklenirken, gram altının artık 400 TL'nin altına inmeyeceği yorumları yapılmaya  başlandı ancak ertesi gün gram altın, ters bir atak yaptı ve düşüşe geçti.

9 Temmuz Perşembe gününe gelindiğinde ise gram altının bu haftalık duraklama ve düşüş dönemine girdiği görüldü. 9 Temmuz Perşembe günü gram altın 397 TL ile günü tamamladı. 10 Temmuz Cuma, 11 Temmuz Cumartesi ve 12 Temmuz Pazar günü ile birlikte gram altın 397 TL seviyesini korumayı başardı. 

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler